Adam W. odpowie za śmierć dwóch pasażerów. Do sądu trafił akt oskarżenia

07.03.2024

Adam W. odpowie za śmierć dwóch pasażerów. Do sądu trafił akt oskarżenia

W maju ubiegłego roku 41-letni Adam W. pod wpływem alkoholu i narkotyków spowodował wypadek drogowy, w którym zginęły dwie osoby. Do Sądu Rejonowego w Częstochowie trafił właśnie akt oskarżenia w tej sprawie.

Do tragicznego zdarzenia doszło 21 maja 2023 roku. W godzinach porannych Adam W. wyjechał z Warszawy samochodem marki Opel Vivaro, zabierając 5 pasażerów. Wszyscy mężczyźni udawali się do pracy na terenie Szwajcarii. Jeszcze przed wyjazdem pasażerowie zaczęli spożywać alkohol i zażywać narkotyki. W trakcie jazdy, w okolicach Łodzi, Adam W. także zaczął pić alkohol i zażywać kokainę. – Jadąc autostradą A1 w okolicach miejscowości Wyrazów k. Częstochowy Adam W. rozpoczął manewr wyprzedzania samochodu marki AUDI A4, w trakcie którego uderzył prawą tylną częścią pojazdu o lewą przednią część AUDI. Skutkowało to utratą panowania nad pojazdem, zjechaniem na pas rozdzielający i kilkukrotnym przekoziołkowaniem samochodu. W wyniku tego dwóch mężczyzn wypadło z kabiny na zewnątrz pojazdu i poniosło śmierć na miejscu zdarzenia. Jeden z pozostałych mężczyzn odniósł obrażenia w postaci złamań i stłuczeń, a dwaj inni pasażerowie doznali lekkich obrażeń ciała – poinformował prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury. Przeprowadzone badania wykazały, że w chwili wypadku Adam W. znajdował się w stanie nietrzeźwości, gdyż w jego organizmie stwierdzono około 1,5 promila alkoholu. Ponadto ustalono, że kierował on pojazdem mechanicznym będąc pod wpływem środka odurzającego w postaci kokainy.

Adam W. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa

– Powołany w sprawie biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku drogowego było nie zachowanie przez kierującego Oplem Vivaro szczególnej ostrożności podczas manewru wyprzedzania oraz prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu i narkotyków. Ponadto z opinii wynika, że Adam W. przekroczył dopuszczalną prędkość wynoszącą 140 km/h, gdyż poruszał się z prędkością 165 km/h. Zdaniem biegłego prędkość ta nosiła cechy prędkości niebezpiecznej – dodaje prokurator. Adamowi W. przedstawiono zarzuty spowodowania w stanie nietrzeźwości i pod wpływem narkotyków śmiertelnego wypadku drogowego. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Adam W. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa, a w złożonych wyjaśnieniach opisał okoliczności zdarzenia. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. W przeszłości był on już karany za posiadanie narkotyków i przestępstwa przeciwko mieniu. Przed aresztowaniem pracował jako robotnik budowlany. Za popełnione przestępstwo oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. W takim przypadku sąd orzeka także dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

fot. Policja Śląska

  • Oprac. pn
Najnowsze artykuły