Akcyza na e-papierosy

17.08.2018

Akcyza na e-papierosy

Zwolennicy e-papierosów jeszcze tylko do końca roku będą cieszyć się cenami produktów, które nie zawierają podatku akcyzowego. Od 1 stycznia 2019 roku papierosy elektroniczne, płyn do nich i tzw. wyroby nowatorskie, będą objęte daniną.

Celem zmian jest eliminowanie przemytu i nielegalnego obrotu tego rodzaju wyrobami, a co za tym idzie zwiększenie dochodów dla budżetu państwa. Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych ma wynieść 50 gr za każdy jego mililitr. Z kolei stawka akcyzy na wyroby nowatorskie wyniesie 141,29 zł za każdy ich kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia. Ze wstępnych szacunków wynika, że w ciągu 10 lat od wejścia w życie noweli, dochody budżetu państwa z tytułu akcyzy mają wzrosnąć o miliard złotych.

Od nowego roku e-papierosy, płyny do nich i inne wyroby nowatorskie będą traktowane tak samo, jak tradycyjne wyroby tytoniowe. W związku z tym zostaną objęte obowiązkiem banderolowania, potwierdzającym ich legalne pochodzenie.

W efekcie oznacza to, że w przedsiębiorstwach, które produkują, nabywają wewnątrzwspólnotowo lub importują płyn do papierosów elektronicznych lub wyroby nowatorskie nastąpi wzrost liczby procedur, dokumentacji i czasu poświęconego na prowadzenie działalności w zakresie tych wyrobów. W związku ze zmianami ceny tego rodzaju produktów z pewnością pójdą w górę.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły