Alimenty – nie tylko od rodziców dla dzieci

21.12.2017

Alimenty – nie tylko od rodziców dla dzieci

Powszechnie wiadomo, że obowiązkiem rodziców jest zapewnienie dziecku środków utrzymania do czasu, aż nie będzie ono w stanie utrzymywać się samodzielnie. Nie każdy jednak wie, że w wyjątkowych przypadkach, kiedy nie da się wyegzekwować należnych na dzieci alimentów od rodziców, można ubiegać się o zobowiązanie do ich płacenia dziadków. Z obowiązkiem po stronie dziadków będziemy mieli do czynienia np. w przypadku śmierci rodziców dzieci lub niemożności uzyskania alimentów od rodzica.

Alimenty należą się również osobom dorosłym, które pozostają w niedostatku. Zobowiązanymi do płacenia alimentów mogą być wówczas dorosłe dzieci lub wnuki.

Obowiązek alimentacyjny dotyczy również małżonków względem siebie, a często także byłych małżonków np. winnych rozpadu małżeństwa.

Alimenty uzyskasz, składając pozew do sądu. Właściwym sądem jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów albo osoby zobowiązanej do ich płacenia. Po złożeniu pozwu, sąd wyznaczy rozprawę i dokona indywidualnej oceny sprawy.

Miej świadomość, że w przypadku alimentów na dziecko można starać się, pomimo braku rozwodu między małżonkami. Wystarczy bowiem okoliczność, że jedno z rodziców uchyla się od obowiązku łożenia na utrzymanie dziecka.

Wysokość alimentów zależy od tak zwanych usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, oraz zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego do ich płacenia. Sąd bierze również pod uwagę wiek uprawnionego (np. utrzymanie młodszego dziecka kosztuje mniej), stan jego zdrowia (np. gdy dziecko jest chore, niepełnosprawne wówczas wymaga zwiększonych kosztów), stałe wydatki uprawnionego (szczególnie związane z zapłatą za jedzenie, ubranie, leczenie, mieszkanie).

Po alimenty nie zawsze trzeba iść do sądu. Istnieje możliwość zawarcia ugody w sprawie o alimenty przed notariuszem. Jeśli strony nie są w stanie się porozumieć, wówczas konieczne jest wniesienie sprawy do sądu i uzyskanie wyroku, który po uzyskaniu klauzuli wykonalności będzie uprawniał do egzekucji komorniczej.

Sytuacje życiowe bywają różne, dlatego warto pamiętać, że katalog uprawnionych do alimentacji i zobowiązanych do niej nie ogranicza się tylko do obowiązku rodziców względem dzieci.

  • Katarzyna Brodziak - Grzyb Radca Prawny
Najnowsze artykuły