Andrusiewicz: W Polsce wykryto 234 przypadki omikronu

12.01.2022

Andrusiewicz: W Polsce wykryto 234 przypadki omikronu

– W Polsce wykryto dotąd 234 przypadki zakażenia wariantem koronawirusa omikron. Najwięcej, bo ponad 60 przypadków, wykryto w woj. pomorskim i mazowieckim – poinformował w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia w środę na briefingu mówił m.in. o liczbie zakażeń nazwanym omikronem, wariantem koronawirusa SARS-CoV-2. – Jeśli chodzi o omikron, to w tej chwili mamy go mniej więcej na poziomie 8 proc. w populacji, w społeczeństwie polskim. To są 234 stwierdzone zakażenia wersją omikron w próbkach, które podlegały w ostatnim czasie sekwencjonowaniu – powiedział Andrusiewicz. Wskazał, że “nadal dwa województwa, które dominują w zakresie wykrywania omikronu, to województwo pomorskie i województwo mazowieckie”. – W każdym z tych województw wykryto ponad 60 przypadków wersji omikron – podał.

Przypomniał, że “ostatnio mieliśmy 7 proc. udziału omikronu w populacji, teraz mamy już 8 proc”. Jak mówił, oznacza to, że wykrywane jest coraz więcej zakażeń tym wariantem koronawirusa. – Myślę, że na koniec stycznia będziemy już go mieli na pewno na poziomie mniej więcej 50 proc. i powyżej – dodał Andrusiewicz. – Przed omikronem może nas chronić trzecia dawka, dawka przypominająca. Cały czas do tej dawki państwa zachęcamy, tak jak zachęcamy do szczepienia dzieci – powiedział.

W poniedziałek resort zdrowia informował, o wykryciu 193 przypadków zakażenia omikronem w Polsce.

  • kg (na podstawie informacji PAP)
Najnowsze artykuły