Apelacja podtrzymana – 25 lat za zabójstwo matki

30.09.2018

Apelacja podtrzymana – 25 lat za zabójstwo matki

Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Częstochowie na mocy, którego Daniel N. spędzi za kratami 25 lat za zabójstwo matki. N. udusił matkę i schował jej ciało do wersalki, na której spał przez kolejne dni…

Małgorzata N. miała trzech synów. Z najmłodszym, przysposobionym 12-latkiem, mieszkała przy ul. Niepodległości w Częstochowie. Często przebywał tam także niepracujący i nadużywający alkoholu starszy syn, 37-letni Daniel.

24 maja 2017 r. 12-latek przyszedł do innego brata i powiedział mu, że mama jest w szpitalu. Tak powiedział mu Daniel. Męźczyzna skontaktował się ze wszystkimi częstochowskimi szpitalami i okazało się, że w żadnym matki nie było. Gdy poszedł do jej mieszkania, w wersalce znalazł przykryte poduszkami ciało.

Z sekcji zwłok wynikało, że przyczyną śmierci było prawdopodobnie gwałtowne uduszenie. Szybko okazało się, że sprawcą zbrodni jest Daniel. W trakcie dalszych czynności śledczych ustalono, że 16 maja 2017 roku zaatakował matkę w jej mieszkaniu, dusząc ją za szyję, a następnie zaciskając ręce na jej ustach i nosie. – Potem oskarżony zacisnął apaszkę na szyi nieprzytomnej Małgorzaty N., co spowodowało całkowite zamknięcie dróg oddechowych – relacjonował prokurator Tomasz Ozimek.

Po dokonaniu zabójstwa Daniel N. ukrył zwłoki w wersalce i przykrył je pościelą. W następnych dniach pił alkohol za pieniądze, które zabrał matce. Przebywał wtedy w jej mieszkaniu i spał na wersalce, w której znajdowało się ciało.

Zabójstwo nie jest jedynym przestępstwem, o jakie oskarżyła prokuratura N. Zarzuciła mu także rozbój. W lutym 2017 r. w sklepie przy ul. Kwiatkowskiego w Częstochowie spakował towary do reklamówek i wyszedł bez płacenia. Gdy sprzedawczyni wybiegła za nim i złapała go za kurtkę, wyjął zza paska siekierę i zamachnął się nią w jej kierunku, po czym uciekł.

Daniel N. w śledztwie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw. Pytany o to, dlaczego zabił matkę, wyjaśnił, że denerwował go sposób, w jaki odnosiła się do młodszego brata i do niego.

Zdaniem biegłych psychiatrów, którzy wydawali w tej sprawie opinię, sprawca w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów był poczytalny. W przeszłości Daniel N. był karany za przestępstwa przeciwko mieniu.

Sąd wymierzył N. kary 25 lat za zabójstwo i dwa lata za rozbój oraz 25 lat więzienia kary łącznej. Prokurator domagał się dożywocia i wniósł apelację od wyroku. Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał częstochowski wyrok.

mag

 

 

  • mag
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły