Arcybiskup Depo: Tradycyjna kolęda jest niewskazana

10.12.2021

Arcybiskup Depo: Tradycyjna kolęda jest niewskazana

Nie będzie w tym roku tradycyjnej kolędy w Archidiecezji Częstochowskiej. Arcybiskup Wacław Depo w specjalnym komunikacie poinformował, że wizyta duszpasterska “od drzwi do drzwi” jest niewskazana. Kapłani mają odwiedzać domy wiernych tylko na ich wyraźne zaproszenie, a także mogą zorganizować specjalne nabożeństwa w kościołach.

Z powodu koronawirusa nie będzie tradycyjnej kolędy w Archidiecezji Częstochowskiej. W specjalnym komunikacie arcybiskup Wacław Depo poinformował, że wizyta duszpasterska “od drzwi do drzwi” jest niewskazana.

–  W obecnej jednak sytuacji epidemicznej oraz zmieniających się przepisów sanitarnych w planowaniu i realizacji wizyty duszpasterskiej należy kierować się miłością i roztropnością duszpasterską, poczuciem odpowiedzialności za innych i siebie, różną wrażliwością i stanem zdrowia wiernych oraz księży. Wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie „od drzwi do drzwi” nie jest wskazana. Możliwa jest jednak wizyta duszpasterska u tych, którzy wcześniej sami wyraźnie o to poproszą. Realizację wizyty duszpasterskiej można również przełożyć na inny stosowny czas w ciągu roku, gdy warunki epidemiczne będą na to pozwalać. W przypadku, gdy wizyta duszpasterska zostanie odłożona na późniejszy stosowny czas, nie wykluczone jest, by księża proboszczowie zapraszali wiernych z poszczególnych ulic czy rejonów parafii na wspólną modlitwę za rodziny do kościołów parafialnych. Wszystkie jednak działania muszą uwzględniać zasadę dobrowolności, bieżące restrykcje sanitarne, sytuację i specyfikę parafii oraz budynku kościoła, a także oczekiwania wiernych – informuje Metropolita Częstochowski.

Arcybiskup Wacław Depo skierował również słowa otuchy do wiernych. – W trzecią Niedzielę Adwentu, zwaną Niedzielą Radości, zwracam się do Was – Drodzy wierni Archidiecezji Częstochowskiej ze słowem pokrzepienia oraz wezwania do ufności i modlitwy. Źródłem naszej nadziei, a nawet radości nie są ludzkie przedsięwzięcia i obietnice wyjścia z kryzysu, w jakim znalazła się ludzkość, ale pewność naszej wiary, że Pan jest wśród nas. Dlatego wskazując na Eucharystię pragnę jeszcze raz z całą stanowczością powiedzieć za św. Janem Pawłem II, że zbawić nas może tylko Osoba Jezusa Chrystusa, w Jego rękach są losy nasze i całego świata. Proszę zatem, abyście przez adwentowe nawrócenie, sakrament pokuty i adorację jeszcze intensywniej przeżywali tę wielką tajemnicę wiary, jaką jest żywa i zbawienna dla nas obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie – stwierdził arcybiskup Wacław Depo.

  • RED
Najnowsze artykuły