Autobusy bez kierowcy

29.01.2017

Autobusy bez kierowcy

Elektryczne minibusy EZ10 są w Europie nowością. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe autobusy, ale są elektryczne i autonomiczne, czyli jeżdżą bez kierowcy. Wyposażone są w systemy wykrywania przeszkód, same zatrzymują się też przed przejściami dla pieszych. Dzięki specjalnym czujnikom nie wyjeżdżają poza wyznaczoną trasę i dostosowują tor jazdy do warunków panujących na drodze. EZ10 osiągają prędkość 15 km na godzinę. Mają miejsca siedzące dla sześciu pasażerów. Jak na razie kursy mają charakter próbny – testy potrwają do kwietnia. Autobusy bez kierowcy poruszają się na krótkim odcinku między dworcami Lyońskim a Austerlitz, prowadzącym przez most Charlesa de Gaulle’a. Jeżdżą po specjalnych, wydzielonych pasach ruchu, dzięki temu nie przemieszczają się tam razem z innymi pojazdami. Pasażerowie za podróż autobusami bez kierowców nie muszą nic płacić.

  • kg
Firmy z gwarancją
Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły