27.08.2017

Aż 178 dni bez lekcji!

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Jednak wakacje w tym roku są wyjątkowo długie. Uroczysta inauguracja roku szkolnego odbędzie się dopiero 4 września. Tych, którym data ta spędza sen z powiek, pocieszamy – 178 dni w całym roku szkolnym będziecie mieć wolnych od nauki, oczywiście licząc wszystkie weekendy, święta oraz ferie zimowe i… kolejne wakacje.

Rok szkolny zaczyna się 1 września, a kończy 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego, dlatego liczy tyle samo dni, co rok kalendarzowy. Oczywiście, szczególnie dzieci, za koniec roku szkolnego przyjmują ostatni dzień przed wakacjami, ponieważ jest to koniec okresu nauki szkolnej.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września. Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek lub sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po 1 września.

Na pierwszy wolny dzień uczniom i nauczycielom przyjdzie trochę poczekać. Wypadnie on dopiero 1 listopada (środa). Przed Bożym Narodzeniem uczniowie uczyć się będą do 22 grudnia. Przerwa świąteczna na przełomie roku potrwa 10 dni. Zajęcia rozpoczną się dopiero we wtorek, 2 stycznia. Później pozostaje oczekiwanie na upragnione, dwutygodniowe ferie. Jak wypadają w nowym roku szkolnym?

 • – 15-28 stycznia 2018 r., województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
 • – 22 stycznia-4 lutego 2018 r., województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
 • – 29 stycznia-11 lutego 2018 r., województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
 • – 12-25 lutego 2018 r., województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

 

W marcu uczniów i nauczycieli czekają kolejne dni wolne – tym razem za sprawą Wielkanocy. Ostatnim dniem nauki będzie 28 marca. Społeczność szkolna aż na sześć dni będzie mogła zapomnieć o swoich obowiązkach. Uczniowie młodszych klas będą mieli wolne lub skrócone lekcje także w czasie trwania egzaminów gimnazjalnych. Kiedy one wypadają?

 • – 18 kwietnia 2018 – egzamin z części humanistycznej
 • – 19 kwietnia 2018 – egzamin z części matematyczno-przyrodniczej
 • – 20 kwietnia 2018 – egzamin z języka obcego nowożytnego

 

Kolejna przerwa będzie na początku maja – 1 maja wypada we wtorek, a trzeci w czwartek. Później przyjdzie czas na egzaminy maturalne. Część ustna egzaminu rozpocznie się 9 maja i potrwa do 22 maja (z języka obcego nowożytnego 7-25 maja) 2018 r. Część pisemna rozpocznie się 4 maja i potrwa do 23 maja 2018 r. Następnym wolnym dniem będzie 31 maja, kiedy to obchodzić będziemy Boże Ciało. I w ten oto sposób dobrnęliśmy do czerwca. Minie kilkanaście dni i znowu będą wakacje – ostatni dzwonek w tym roku szkolnym zabrzmi 22 czerwca.

 

 

 

Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych

Zgodnie z rozporządzeniem dyrektor szkoły lub placówki, może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w wymiarze dla:

 • – do 6 dni – dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i placówek kształcenia ustawicznego
 • – do 8 dni – gimnazjów,
 • – do 10 dni – liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, liceów uzupełniających, techników i techników uzupełniających.

Dodatkowe dni wolne od zajęć mogą być ustalone:

 • – w dni, w których w szkole lub placówce odbywa się odpowiednio:
  • sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej,
  • egzamin przeprowadzany w ostatnim roku nauki w gimnazjum,
  • egzamin maturalny,
  • etap pisemny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
 • – w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
 • – w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.
 • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły