Będą czytać “Wesele”

27.08.2017

Będą czytać “Wesele”

Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane na lekturę kolejnej edycji Narodowego Czytania. Finał akcji zaplanowano na sobotę, 2 września.

Wesele” konkurowało z “Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, “Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i “Beniowskim” Juliusza Słowackiego. O ostatecznym wyborze decydowali w głosowaniu internauci.

Do udziału w akcji “Narodowe Czytanie” zaproszone są instytucje kultury, szkoły i biblioteki. Ze względu na fakt, że inauguracja roku szkolnego odbędzie się w poniedziałek, 4 września, szkoły mogą zorganizować wspólne czytanie dramatu Wyspiańskiego w innym, najdogodniejszym dla społeczności szkolnej, terminie.

“Wesele. Dramat w trzech aktach” to najsłynniejsze dzieło wybitnego dramaturga, poety i malarza okresu Młodej Polski –  Stanisława Wyspiańskiego. Inspiracją do jego stworzenia było wesele młodopolskiego artysty Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną – chłopką z podkrakowskich Bronowic. Po raz pierwszy dramat został wystawiony na scenie krakowskiego Teatru Miejskiego w 1901 r. W tym samym roku – również w Krakowie – “Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań “Wesela”.

Cytaty z utworu, jak np. “Każden sobie rzepkę skrobie”; “A to Polska właśnie”; “Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?”, “Chłop potęgą jest i basta” na stałe weszły do języka i stały się elementem codziennej komunikacji. “Wesele” znajduje się na liście lektur szkolnych i jest omawiane przez uczniów szkoły średniej.

Akcja “Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz “Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą “Quo vadis” przeczytano w ponad 2200 miejscach.

 

 

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

 

  • kg
Najnowsze artykuły