Będą zielone tablice rejestracyjne

23.02.2019

Będą zielone tablice rejestracyjne

W przyszłym roku na polskich drogach będziemy mogli zobaczyć samochody z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. To właśnie po nich poznamy pojazdy napędzane prądem lub wodorem.

Nowelizację rozporządzeń dotyczących rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. – Konieczność przygotowania rozporządzenia jest związana głównie z wykonaniem przepisu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, zgodnie z którym pojazdy elektryczne i pojazdy napędzane wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu – czytamy w uzasadnieniu.

Tablice będą mieć zielone tło i czarne wytłoczone numery rejestracyjne. Dodatkowo posiadacze pojazdów napędzanych prądem lub wodorem będą mieć na przedniej szybie naklejki informujące o paliwie zasilający dany pojazd. W przypadku tych pierwszych będzie to skrót „EE”, a drugich „H”. Pojazdy elektryczne będą więc od razu rozpoznawalne. Jednoznaczna identyfikacja przyda się, bo tego rodzaju samochody są bardziej uprzywilejowane. Dzięki zielonym tablicom służby mundurowe, a także pracownicy parkingów będą mogli jednoznacznie ocenić, czy dany pojazd jest samochodem bezemisyjnym. Policja nie będzie mieć wątpliwości, czy poruszający się po buspasie bądź strefie czystego transportu samochód rzeczywiście jest do tego upoważniony. Warto podkreślić, że właściciele „elektryków” będą mogli dobrać zarówno tablice rejestracje zwyczajne, jak i dwurzędowe oraz indywidualne.

Proponowane regulacje, jeżeli zostaną zaakceptowane, najprawdopodobniej wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku. Wcześniej – od połowy grudnia – nowe „blachy” będzie mógł zamawiać organ rejestrujący.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły