Będzie kasa dla mieszkańców. Muszą ją wydać na ekologiczne inwestycje

20.02.2022

Będzie kasa dla mieszkańców. Muszą ją wydać na ekologiczne inwestycje

Olsztyn zdobył dofinansowanie unijne dla 267 prywatnych domów na ekologiczne inwestycje. Mieszkańcy będą mogli wydać pieniądze na instalacje fotowoltaiczne, piece, pompy do ciepłej wody oraz kolektory słoneczne.

– To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich oczekujących na rozstrzygnięcie unijnego konkursu na dofinansowanie inwestycji w OZE na budynkach prywatnych z 2018 roku. Z listy rezerwowej konkursu zakwalifikowaliśmy się na listę podstawową i za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego otrzymamy środki dla naszych mieszkańców – zaznaczają przedstawiciele lokalnego magistratu.

Projekt pn. „Zielona Jura – wzrost wykorzystania OZE w gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona” został wybrany do dofinansowania uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 25.01.2022 r.

Miasto i Gmina Olsztyn – lider przedsięwzięcia – na realizację inwestycji na terenie trzech gmin otrzyma 8 678 689,55 zł. Nowe instalacje OZE zyska 491 właścicieli domów jednorodzinnych, z czego 267 z terenu miasta i gminy Olsztyn. Dzięki temu powstaną instalacje fotowoltaiczne oraz energii cieplnej do ogrzania wody użytkowej (kolektory słoneczne, pompy ciepła) i piece na biomasę.

Wybrany w wyniku procedury przetargowej wykonawca zakończy zadanie wiosną 2023 r.

– Po montażu paneli fotowoltaicznych m.in. dla szkół, przedszkola, Urzędu Miasta i Gminy oraz hali sportowej robimy kolejny krok – pomoc dla budynków prywatnych. Przy tym poziomie dofinansowania, gdzie mieszkaniec pokrywa 15 proc. kosztów oraz 8-procentowy VAT bardzo szybko się zwraca – mówi Tomasz Kucharski, burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn.

Lista na instalacje fotowoltaiczne jest już zamknięta. Deklaracje mieszkańcy składali w 2017 i 2018 roku. Projekt jest współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach mechanizmu REACT- EU.

  • kg
  • zdj. UMiG Olsztyn
Najnowsze artykuły