Będzie kolejny rządowy program dla rodzin?

09.09.2018

Będzie kolejny rządowy program dla rodzin?

Partia rządząca ma kolejny pomysł na wsparcie dla rodziców. Tym razem do konsultacji społecznych trafił program „Mama 4+”. Ma on pomóc osobom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, ale nie udało się im wypracować najniższej emerytury. Start programu, którego szacunkowy koszt realizacji rocznie ma wynieść 900 mln zł, planowany jest na 1 stycznia 2019 roku.

 

Po „Rodzina 500+” i „Dobry Start” wspierających rodziny jest to kolejny program rządu Prawa i Sprawiedliwości o tym charakterze. Nowe świadczenie z programu „Mama 4+” mogą otrzymać osoby, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci.

Rząd chce w ten sposób pomóc osobom w wieku emerytalnym, które podjęły się wysiłku wychowania liczniejszej rodziny. Skupiając się na opiece nad kilkorgiem dzieci nie miały możliwości podjęcia stałej pracy i nie odprowadzały składek emerytalnych.

 

– Chcemy docenić wszystkich rodziców, którzy wzięli na siebie trud wychowania kilkorga dzieci. Wspieramy oczywiście matki. Nie zapominamy też o ojcach, którzy z przyczyn losowych podjęli się samotnej opieki nad dziećmi. Państwo powinno dostrzegać i dostrzega różne grupy ludzi, które potrzebują wsparcia – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

 

Wsparcie dla blisko 85,8 tys. osób

 

Programem „Mama 4+” może zostać objętych w sumie ok. 85,8 tys. osób. O świadczenie z programu „Mama 4+” będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat oraz ojcowie po osiągnieciu 65 lat.

 

– Nie możemy i nie pozostaniemy obojętni na los osób, które włożyły w rozwój państwa największy wkład wychowując liczne potomstwo. Osoby te często poświęcają swój rozwój zawodowy, co skutkuje ich trudniejszą sytuacją dziś. Zasługują na wsparcie ze strony państwa – dodaje minister Elżbieta Rafalska.

 

Jak otrzymać świadczenie Mama 4+?

 

Program „Mama 4+” zacznie obowiązywać od stycznia 2019 roku. Realizować go będzie ZUS oraz KRUS. Osoba, która wychowała co najmniej 4 dzieci, będzie mogła otrzymać świadczenie po złożeniu wniosku. Szacunkowy koszt realizacji programu „Mama 4+” wyniesie 900 mln zł rocznie.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły