Będzie podatek od cukru?

16.09.2018

Będzie podatek od cukru?

Jak bumerang powraca pomysł, aby nałożyć dodatkowe podatki na artykuły spożywcze zawierające cukier. Ministerstwo Finansów nie ukrywa, że rozważa taki pomysł… Jeśli uda się go przeforsować więcej możemy zapłacić nie tylko za słodycze, ale także słodzone napoje, pieczywo cukiernicze, a nawet jogurty.

O tym, że cukier szkodzi zdrowiu chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jego nadmierne spożywanie skutkuje przede wszystkim otyłością. To z kolei może prowadzić do wielu chorób cywilizacyjnych – jak na przykład cukrzyca, czy choroby krążenia. Z analiz wynika, że w zeszłym roku średnio każdy Polak zjadł go 44,5 kg, najwięcej od 28 lat. Na osobę jest to spożycie większe niż roczna konsumpcja wieprzowiny (39,8 kg) czy drobiu (26,9 kg) i niewiele mniejsze niż owoców (53 kg). Najbardziej rozpowszechnionym sposobem do walki o zdrowie – oczywiście poza metodami miękkim takimi, jak  edukacja i lansowanie zdrowego trybu życia – jest specjalne opodatkowanie naliczane od zawartości szkodliwych składników, takich jak cukier, sól czy niektóre tłuszcze. W Europie takie rozwiązanie stosują m.in. na Węgrzech, w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, państwach skandynawskich, a od tego roku w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nad pomysłem od kilku lat dyskutuje się również w Polsce. Jak na razie jednak nic z tego nie wynika. Przymiarki do opodatkowania śmieciowego jedzenia MF robiło już cztery lata temu. Wtedy mówiono głównie o słodzonych napojach gazowanych. Teraz temat ponownie powrócił. Zarówno resort finansów, jak i zdrowia nie ukrywają, że chcą prowadzić analizy w tej kwestii. Na razie jednak nie ma żadnych konkretnych rozwiązań. Nie są też prowadzone prace legislacyjne, które dotyczyłyby opodatkowania wybranych grup produktów żywnościowych.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły