Bezpłatna komunikacja dla mieszkańców gminy Olsztyn

31.07.2021

Bezpłatna komunikacja dla mieszkańców gminy Olsztyn

Mieszkańcy gminy Olsztyn od 1 sierpnia będą mogli korzystać z darmowej komunikacji. Kursy będą realizowane fabrycznie nowymi, niskopodłogowymi mercedesami z klimatyzacją. Powstanie również szybka linia MPK Olsztyn – Częstochowa (centrum).

Prace nad nowym schematem komunikacji w gminie Olsztyn trwały od kilku lat. Wszystko zaczęło się po tym, jak z tras zaczęły znikać autobusy prywatnych przewoźników oraz PKS-u. Aby zapobiec wykluczeniu komunikacyjnemu, gmina postanowiła objąć komunikacją publiczną swój teren jednym, wspólnym i kompleksowym systemem komunikacji publicznej. W efekcie wszystkie miejscowości gminy będą skomunikowane z Olsztynem gminnymi bezpłatnymi busami, skąd pasażerowie, bez oczekiwania, bezpośrednio dojadą do Częstochowy autobusem miejskim MPK linią nr 58 (przesiadki z Kusiąt i Skrajnicy także w Odrzykoniu). Podkreślić należy, że autobus MPK dowiezie do centrum miasta, na ul. Piłsudskiego, jadąc najkrótszą i najszybszą drogą – prosto trasą DK46. Autobusy mają kursować regularnie, w stałych odstępach czasowych, w dni powszednie w godzinach szczytu co 30 minut (w lipcu i sierpniu, gdy nie ma dojazdów do szkół średnich w Częstochowie, co 45 minut), w pozostałych porach co 60 minut.

Bardzo ważne były też uzgodnienia z władzami miasta Częstochowy. W ich rezultacie autobusy MPK będą kursowały na trasie Olsztyn – Częstochowa (ul. Piłsudskiego) z dobrą – zsynchronizowaną z przesiadkami z busów częstotliwością.

Zmiany w MPK

W związku ze zmianami wprowadzonymi przez gminę Olsztyn, linie MPK nr 57, 59 i 67 zostaną zlikwidowane. Linia nr 58 również zostanie zlikwidowana, ale tylko w dotychczasowej postaci. W jej miejsce uruchomiona zostanie nowa relacja: DWORZEC GŁÓWNY PKP – Al. Wolności – Al. Niepodległości – Al. Wojska Polskiego – Bugajska – Kręciwilk – Odrzykoń – OLSZTYN RYNEK.
Na terenie gminy Olsztyn, a w szczególności na rynku, autobusy linii nr 58 będą skomunikowane z busami linii 581, 582, 583, 584 oraz 585, stanowiącymi wewnętrzną, bezpłatną komunikację w gminie Olsztyn.
W ramach linii nr 58 będą również wykonywane kursy skrócone do Kręciwilka, aby wzmocnić komunikację dla mieszkańców okolic ulicy Bugajskiej, natomiast w gminie Olsztyn wybrane kursy będą obsługiwać dodatkowo Os. Pod Wilczą Górą, a kurs wieczorny – Kusięta.

Ze względu na przebudowę alei Wojska Polskiego, na odcinku trasy od Estakady/C.H. Jagiellończycy do przystanku BUGAJSKA, nie będą obowiązywały przystanki pośrednie.
Na linii nr 58 na odcinku DWORZEC GŁÓWNY PKP – KRĘCIWILK będą obowiązywały bilety miejskie, w gminie Olsztyn – podmiejskie.

Nowy układ linii
58 Częstochowa (Piłsudskiego – Estakada – Bugaj) – Odrzykoń – Olsztyn
581 Odrzykoń – Skrajnica – Olsztyn
582 Odrzykoń – Wilcza Góra – Kusięta – Olsztyn
583 Olsztyn – Turów – Bukowno
584 Olsztyn – Przymiłowice – Kotysów – Zrębice – Krasawa
585 Olsztyn – Biskupice (Biskupice/Zrębska i Biskupice Nowe)

Uwaga! Komunikacja gminna oczekuje na spóźniony (np. z powodu zamkniętego przejazdu na Bugaju) autobus z Częstochowy.

  • kg
Najnowsze artykuły