Bezpłatne szczepienia przeciw żółtaczce

05.10.2018

Bezpłatne szczepienia przeciw żółtaczce

Częstochowski sanepid odnotowuje coraz więcej przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A. W związku z tą sytuacją władze samorządowe podjęły decyzję o sfinansowaniu szczepień przeciwko temu schorzeniu.

Na szczepienia przeznaczonych zostanie 350 tys. zł z budżetu miasta Częstochowy, co pozwoli na objęcie szczepieniami ok. 1000 mieszkańców.

– Ogłoszenie konkursu ofert na wybór realizatora szczepień ukazało się 4 października. Po wyłonieniu realizatorów na stronie www.czestochowa.pl dostępne będą szczegółowe informacja nt. możliwości zaszczepienia się – informuje biuro prasowe magistratu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV).

Do zakażenia może dojść poprzez:

  • spożycie skażonej żywności,
  • spożycie zakażonej wody(także w kształcie kostek lodu),
  • bezpośredni kontakt z osobą zakażoną,
  • drogę kontaktów seksualnych z osobą zakażoną/chorą.

Najlepszym sposobem zapobiegania zachorowaniu jest:

  • przestrzeganie zasad higieny tj. mycie rąk przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety oraz dokładne mycie owoców i warzyw,
  • zaszczepienie się przeciwko WZW typu A.
  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły