Blisko 60 milionów na połączenie ulic 1 Maja i Krakowskiej

31.05.2022

Blisko 60 milionów na połączenie ulic 1 Maja i Krakowskiej

Blisko 60 milionów złotych otrzyma Częstochowa na budowę połączenia komunikacyjnego ulic 1 Maja i Krakowskiej. Inwestycja zostanie sfinansowana z programu inwestycyjnego Polskiego Ładu.

Wnioski w kolejnym rozdaniu Polskiego Ładu – Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów – Częstochowa złożyła w lutym. Samorządy mogły złożyć maksymalnie trzy wnioski, na inwestycje z limitem dofinansowania 65, 30 i 5 mln zł. Z trzech inwestycji, o których wsparcie zabiegała Częstochowa, do dofinansowania wybrano jeden – to budowa połączenia komunikacyjnego ulic 1 Maja i Krakowskiej (inwestycja nie otrzymała dofinansowania w pierwszym rozdaniu w ramach Polskiego Ładu).

– Rządowych środków nie dostanie natomiast ani zaplanowana jako sięgająca szpitala na Parkitce budowa fragmentu ul. Obrońców Westerplatte (wniosek o dofinansowanie w wysokości 30 mln zł) ani przebudowa odcinka Promenady Niemena (na odcinku od linii tramwajowej do ul. Brzeźnickiej, wniosek o 5 mln zł). Gdyby podział 20 mld zł w skali kraju był proporcjonalny – np. według liczby ludności – Częstochowa miałaby prawo liczyć na dofinansowanie do wszystkich 3 projektów (mieszkańcy i mieszkanki Częstochowy to ok. 0,56% ludności kraju) – informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu.

Przyznane dofinansowanie zostanie przeznaczone na budowę połączenia komunikacyjnego ulic 1 Maja i Krakowskiej. – Połączenie ma “odebrać” część strumienia pojazdów przeciążonej alei Wolności oraz alei NMP i korzystniej skomunikować dzielnice Częstochowy z pominięciem ścisłego centrum. Inwestycja obejmie odcinek o długości niemal 1200 m. Nad torami kolejowymi ma powstać wiadukt drogowy (obecnie jest tam tylko kładka dla pieszych). Nową drogę uzupełnią na całym nowopowstałym odcinku ciągi piesze i rowerowe. Powstaną też ekrany akustyczne. Częstochowa będzie partycypować w kosztach tych robót wkładem własnym, którego wysokość poznamy w trakcie rozstrzygania przetargu – wyjaśnia Włodzimierz Tutaj.

Przy tej okazji przypominamy, że miasto wniosek związany z realizacją tej inwestycji złożyło już po raz drugi. Jesienią ubiegłego roku został on odrzucony. Środki uzyskały wtedy dwa znacznie mniejsze projekty – połączenie ulic Korfantego i Bugajskiej (dofinansowanie 30 mln zł) oraz budowa Miejskiego Przedszkola nr 29 (wsparta kwotą 5 mln zł). Na zadania te potrzebne okazało się więcej środków własnych miasta, niż początkowo planowano (efekt wzrostu kosztów wykonawczych w związku m.in. z inflacją), ale oba zadania mają być realizowane.

– Nie zapadły jeszcze rządowe rozstrzygnięcia co do podziału pieniędzy z osobnej puli Polskiego Ładu – tzw. PGR. Środki te mają być kierowane do tych samorządów, w których istniały przed 1989 rokiem państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej (PGR-y). Częstochowa zabiega tu o środki na odnowienie i zazielenienie placu Pamięci Narodowej (wniosek dotyczy 980 tys. zł) oraz modernizację stadionu „Skry” (miasto aplikuje o 5 mln zł) – podsumowuje Włodzimierz Tutaj.

  • kg
Najnowsze artykuły