Blisko pięć milionów dofinansowania na miejską inwestycję

28.12.2021

Blisko pięć milionów dofinansowania na miejską inwestycję

Ponad 11 milionów złotych będzie kosztować termomodernizacja Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie. Miastu udało się pozyskać na ten cel dofinansowanie ze środków unijnych. Jego wartość to blisko 5 mln złotych.

– Długie starania o to, aby pozyskać pieniądze na termomodernizację TZN-u, największej w Częstochowie szkoły, zakończyły się sukcesem – podkreśla prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Projekt uzyskał blisko 5 mln złotych dofinansowania ze środków unijnych. W sumie cała inwestycja pochłonie ponad 11 milionów złotych.

W ramach inwestycji zaplanowano docieplenie ścian i dachów, wymianę oświetlenia, prace związane z instalacją centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także instalacją elektryczną. Dzięki temu budynek będzie mniej energochłonnym – a zatem tańszym i ,,lżejszym” dla środowiska. – TZN jest bardzo ważną częstochowską szkołą, która realizuje liczne programy, w tym także unijne. Współpracuje z częstochowskimi przedsiębiorcami po to, aby kształcić kadrę pod potrzeby częstochowskiego rynku pracy – wylicza prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Obecnie w szkole uczy się ponad 1300 uczniów. – To największy obiekt oświatowy na terenie naszego miasta. W czasie prac szkoła będzie normalnie funkcjonować. Inwestycja będzie więc ogromnym wyzwaniem logistycznym, zwłaszcza że na jej realizację czasu nie jest za wiele – zauważa Piotr Grzybowski, zastępca prezydenta.

W obiekcie poza szkołą funkcjonuje również oddział bursy miejskiej oraz biuro finansów oświaty. – Starania o pozyskanie dofinansowania tej inwestycji rozpoczęliśmy w 2018 roku. W pierwszym kwartale roku planujemy ogłosić i rozstrzygnąć postępowanie przetargowe. Wykonawca będzie miał około roku na realizację. Całość musi być bowiem gotowa do połowy 2023 roku – wyjaśnia Michał Konieczny, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych.

Swojego zadowolenia z czekającej inwestycji nie ukrywa Karol Kaczmarek, dyrektor placówki. – Kompleksowa termomodernizacja i prace z nią związane pozwolą działać bez często powtarzających się awarii, a przy tej okazji być bliżej ekologii. Dzięki inwestycji wykorzystamy pewne obszary, które zostaną zmodernizowane do jeszcze lepszego prowadzenia zajęć, szczególnie w zawodach technik mechanik, mechanik lotniczy, czy technik elektronik. Pracownie zostaną tak przystosowane, że uczniowie będą mogli kształcić się w jeszcze lepszych warunkach – podsumowuje Karol Kaczmarek.

  • kg
Najnowsze artykuły