05.04.2018

Brodka, Waglewski, Przemyk… na dniach samorządu

Kolejne nietypowe wydarzenie muzyczne w naszym mieście. W ramach obchodów Dni Samorządu Terytorialnego odbędzie się multimedialne widowisko dedykowane częstochowskiej poetce Halinie Poświatowskiej. Na scenie – obok twórców trip-hopu z angielskiego Bristolu, – wystąpią między innymi Monika Brodka, Renata Przemyk, Wojciech Waglewski oraz Skubas.

– To już tradycja, że święto samorządności fetujemy otwartymi plenerowymi wydarzeniami poświęconymi zacnym częstochowianom – przypomina prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Rok 2018 jest rokiem szczególnym – dedykowanym kobietom. Obchodzimy również stulecie praw kobiet. Nasze wydarzenie musiało więc mieć prawdziwą bohaterkę – tegoroczne Dni Samorządu Terytorialnego poświęcimy poetce Halinie Poświatowskiej. Przy okazji koncertu będę miał przyjemność wręczyć doroczne wyróżnienia „Promotora Częstochowy”. I mogę już zdradzić pewną tajemnicę – w tym roku statuetki powędrują tylko do… kobiet – mówi prezydent.

Koncert, który odbędzie się 26 maja na placu Biegańskiego, będzie miał charakter multimedialnego widowiska muzycznego. Tragiczny życiorys „Haśki”, syndrom zamknięcia oraz fakt, że większość swojego życia spędziła w izolacji (dom, szpital), skierowały pomysłodawców koncertu w stronę trip hopu – gatunku, który może być ciekawą próbą oddania jej sytuacji egzystencjalnej, emocji, osobowości, twórczości…- Zastanawialiśmy się, jaką formułę powinien mieć koncert główny. Po kolejnej próbie gatunku muzycznego, który najlepiej wyrażałby poetkę, natknęliśmy się na trip hop. To połączenie zagrało – zdradza Michał Gawlicz, który współodpowiedzialna za scenariusz i reżyserię. Wśród wokalistów, których zobaczymy na scenie, wymienić można Wojciecha Waglewskiego, Monikę Brodkę, Renatę Przemyk, Natalię Sikorę, Skubasa, Emose Uhumnwangho, czy zespół… Jarzębina. Do tego świetnie grający muzycy na czele z jednym z najzdolniejszych saksofonistów w Wielkiej Brytanii Jamesem Mortonem z zespołu The Herbaliser, który zajął się przygotowaniem aranżacji. Zaproszeni do współpracy muzycy z Bristolu, w głównej mierze tworzyli i tworzą światową scenętrip-hopu. – Wspaniali polscy wokaliści, zespół w międzynarodowym składzie i muzyka napisana specjalnie na potrzeby koncertu to gwarancja muzycznej uczty najwyższej jakości – twierdzi Gawlicz.

Koncert będzie szansą nie tylko na lepsze poznanie Poświatowskiej jako poetki, ale także kobiety, ze wszystkimi jej namiętnościami, fascynacjami czy wątpliwościami… Widowisku towarzyszyć będą wizualizacje w technice 3D i mapping. – Chcieliśmy przedstawić Halinę Poświatowską w niekonwencjonalny sposób. Nie mogliśmy więc pójść w tradycyjną poezję śpiewaną i dlatego zdecydowaliśmy się na trip hop. Liczymy na to, że dzięki tej formie do poezji Poświatowskiej przekona się najmłodsze pokolenie – tłumaczy Marzena Kopczyńska-Ulrich, która współodpowiedzialna za scenariusz i reżyserię.

Nietypowe wydarzenie muzyczne odbędzie się 26 maja na placu Biegańskiego. Koncert rozpocznie się o godzinie 21.00. Poprzedzą go występy Pawła Łowickiego (godz.19.00) i Iwony Chołuj (godz.20.00).

 

Muzyczny zespół, który wystąpi podczas koncertu „Puls” tworzą: James Morton (The Herbaliser, NPG Hornz, Raphael Saadiq) – saksofon altowy, Angelo Bruschini (Massive Attack) – gitara, DJ Suv (Raprazent, Fresh 4, Mercury Prize winner) – DJ / producent, Si John (Roni Size Reprazent ) – gitara basowa / syntezator, Oliver Parfitt (The Herbaliser) – moog/ klawisze, Simon Lea (James Blunt, Ronnie Wood, Katie Melua, Temperance Movement) – perkusja, Tomasz  Bura (Etienne Mbappe) – pianino/ klawisze, Everton Thomas – (Lee Scratch Perry, Courtney Pine) – inżynier dźwięku.

Wiersze w specjalnych aranżacjach wykonają polscy wokaliści: Monika Brodka, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Emose Uhumnwangho, zespółJarzębina, Skubas oraz Wojciech Waglewski.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły