Buda: wierzymy, że polskie firmy będą wspierać Ukrainę w odbudowie

02.06.2022

Buda: wierzymy, że polskie firmy będą wspierać Ukrainę w odbudowie

Wierzymy, że polskie firmy będą mogły wspierać Ukrainę w odbudowie – stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że fundamentalne znaczenie ma jak najszybsze przywrócenie mocy produkcyjnych w ukraińskiej gospodarce.

Jak przekazało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, podczas środowych polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych w Kijowie pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Denysa Szmyhala, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda razem z wicepremier Ukrainy Julią Swyrydenko podpisali porozumienie o współpracy gospodarczej w zakresie instrumentów wsparcia dwustronnego handlu.

 

“Wierzymy, że polskie firmy będą mogły wspierać Ukrainę w odbudowie. Służymy naszym wsparciem, aby proces ten odbywał się w zgodzie ze standardami UE” – powiedział cytowany w komunikacie Buda. Według niego jest to szczególnie istotne w związku z wnioskiem Ukrainy o członkostwo w UE. “Ukraina może liczyć na nasze wsparcie w procesie akcesyjnym” – zapewnił.

 

Szef MRiT zaznaczył, że jak najszybsze przywrócenie mocy produkcyjnych w ukraińskiej gospodarce ma fundamentalne znaczenie dla jej odbudowy. “Jesteśmy gotowi na pogłębiony dialog, w którym mogłaby uczestniczyć także Polska Agencja Inwestycji i Handlu, polskie specjalne strefy ekonomiczne czy Towarzystwo Funduszy Inwestycji PFR” – wskazał.

 

Zgodnie z informacją resortu rozwoju, najważniejsze zapisy podpisanego porozumienia przewidują m.in. “wzmocniony dialog między MRiT a ministerstwem gospodarki Ukrainy na temat importu i eksportu, w tym również wyznaczenie punktów kontaktowych do informowania o barierach w handlu, ograniczeniach w płatnościach międzynarodowych i środkach ochronnych”.

 

Inny zapis dotyczy zobowiązania do ustanowienia instrumentu ochrony ubezpieczeniowej dostaw towarów i usług. “Taki instrument, jako wyraz kolejnego wsparcia udzielanego Ukrainie przez Polskę, ma na celu wsparcie Ukrainy w dostawach kluczowych towarów” – przekazano. Wskazano też na kontynuowanie współpracy “w duchu otwartego handlu i unikania wprowadzania nieuzasadnionych środków ochronnych wobec producentów drugiej strony”.

 

MRiT zwróciło uwagę, że konsultacje międzyrządowe między Polską a Ukrainą odbyły się w środę po raz pierwszy. Polska jest też pierwszym krajem od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule. “Podczas rozmów omawiano możliwości rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy handlowej, usprawnienie importu i eksportu oraz wsparcie Ukrainy w odbudowie” – przekazano. Dodano, że priorytetem jest pomoc Ukrainie w zwiększeniu eksportu towarów rolno-spożywczych na rynki światowe, również w obliczu liberalizacji handlu z UE, jak też w dostawach do Ukrainy kluczowych towarów.

 

Zwrócono uwagę, że od początku agresji Rosji na Ukrainę Polska jest orędownikiem dotkliwych i najbardziej surowych sankcji, którymi powinna zostać objęta Rosja. Udało się osiągnąć porozumienie i Rada Europejska zgodziła się, by szósty pakiet sankcji wobec Rosji objął ropę naftową oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich, o co postulowała Polska – przypomniano.(PAP)

  • maja/ pad/
Najnowsze artykuły