Budżet Obywatelski: wybraliśmy ponad 120 pomysłów

20.11.2018

Budżet Obywatelski: wybraliśmy ponad 120 pomysłów

Boisko typu orlik, powiększenie wybiegu w schronisku, domki dla wolno żyjących kotów, defibrylatory w centrum miasta, grill park, budki dla nietoperzy, darmowa sterylizacja psów i kotów w poszczególnych dzielnicach, domki dla owadów zapylających, liczniki świateł – między innymi takie właśnie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. W sumie wybraliśmy 123 pomysły na łączną kwotę ponad 9 milionów złotych. Swój głos oddało ponad 20 tysięcy częstochowian.

Tegoroczne głosowanie odbywało się w dniach 22 października – 14 listopada. Swoje głosy można było oddać przez internet, w komisji do głosowania przy ulicy Focha, a także – w tym roku po raz pierwszy – w mobilnym punkcie – autobusie „londyńczyku”. W sumie w głosowaniu wzięło udział 20 033 osób – 18 362 osoby zagłosowały przez internet (odnotowano 9 nieważnych głosów), a 1 671 osób zagłosowało na kartach do głosowania (odnotowano 5 nieważnych głosów). Dzielona pula środków wynosiła 9 468 489 zł, w tym: na zadania o charakterze ogólnomiejskim – 2 367 122 zł, a na zadania o charakterze dzielnicowym – 7 101 367 zł. Ostatecznie wybraliśmy 123 zadania – 12 to zadania ogólnomiejskie, a 111 to zadania dzielnicowe. Wśród tych pierwszych najwięcej punktów – 12 775 – otrzymała budowa boiska typu orlik przy Szkole Podstawowej nr 54 z Oddziałami Integracyjnymi przy ulicy Kukuczki. W ramach inwestycji powstanie boisko ze sztuczną nawierzchnią oraz dwa pomieszczenia – dla sędziów i szatnia z węzłami sanitarnymi. Kosz realizacji inwestycji to 1 173 500 zł. Propozycją, która cieszyła się równie dużym zainteresowaniem głosujących był projekt Jasne, że zwierzaki są ważne. Zadanie obejmuje m.in.: powiększenie wybiegów dla szczeniąt i kotów w schronisku, budowę wybiegów dla psów obok już istniejącego spacerniaka, a także zakup wanny groomerskiej i stołu trymerskiego wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem. Projekt pochłonie 593 500 zł. Trzecie miejsce wśród zadań ogólnomiejskich zajął remont i doposażenie Filii nr 7 Biblioteki Publicznej, na które przeznaczonych zostanie 175 000 zł. Wśród zwycięskich zadań ogólnomiejskich znalazły się też:

– zakup domków dla wolno żyjących kotów, które pojawią się w 10 lokalizacjach (4000 zł)

– stworzenie multimedialnego centrum edukacyjnego w Szkole Podstawowej numer 2 – w ramach inwestycji zostaną zakupione laptopy z oprogramowaniem, roboty edukacyjne, tablety, tablica multimedialna z projektorem i oprogramowaniem, gry edukacyjne i klocki do nauki kodowania (80 419 zł )

– Grill Park na Promenadzie – ustawienie pojemników na żar, dużych pojemników na odpady wraz z pojemnikami do segregacji odpadów, ustawienie 4 sztuk grillów miejskich oraz 4 kompletów drewnianych mebli ogrodowych, budowa stanowiska do rozpalenia ogniska z 4 ławkami (110 000 zł )

– zakup dziesięciu defibrylatorów, które zostaną zamontowane w centrum miasta (120 000 zł)

– kolorowy plac zabaw przy przy Miejskim Przedszkolu nr 21 przy ulicy Przemysłowej (50 000 zł)

– rewitalizacja ścieżek wzdłuż rzek w Częstochowie (12 000 zł)

– zakup profesjonalnej kosiarki (traktorka) do potrzeb utrzymania obiektu sportowego, którym zajmuje się LKS Płomień KM (25 000 zł)

– zakup i utrzymanie aplikacji „Jak dojadę” znajdującej optymalne połączenie autobusowe lub tramwajowe, bez konieczności podawania nazwy ulicy czy przystanku (20 000 zł)

– poprawa bezpieczeństwa na drodze ul. Rejtana, Trochimowskiego (2 500 zł).

W zadaniach dzielnicowych wnioski dotyczyły tradycyjnie różnych  obszarów życia miasta – od bezpieczeństwa, przez sport, ekologię i infrastrukturę drogową, a na zwierzętach kończąc. Powstaną więc place zabaw, siłownie w plenerze, chodniki, zieleńce. Odbywać się będą pikniki, zajęcia kulturalne, sportowe, rekreacyjne. Doposażone zostaną niektóre filie biblioteki oraz jednostki OSP. Poprawi się jakość dróg lokalnych. Poza tym w 13 dzielnicach będzie można skorzystać z bezpłatnej sterylizacji i kastracji psów i kotów.

Najaktywniejszą dzielnicą w głosowaniu był Kiedrzyn. Zagłosowało tam 19% mieszkańców dzielnicy. W nagrodę otrzyma ona wszystkie niewykorzystane środki z puli ogólnomiejskiej i pul dzielnicowych. W sumie będzie to ponad 135 tysięcy złotych. Najniższą frekwencję odnotowano natomiast w dzielnicy Podjasnogórskiej.

Wybrane do realizacji w 2019 r. wszystkie zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe w ramach budżetu obywatelskiego można sprawdzić na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl

Przy okazji podsumowania, nagroda specjalna powędrowała do pani Małgorzaty Cichoń – jednej z laureatek internetowego konkursu, którego celem było promowanie Budżetu Obywatelskiego.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły