Bunt w areszcie śledczym

23.11.2018

Bunt w areszcie śledczym

W Oddziale Zewnętrznym w Wąsoszu Górnym Aresztu Śledczego w Częstochowie wybuchł bunt skazanych. Dwaj osadzeni zabarykadowali się w jednej z sal i wzniecili pożar. Policjanci zabezpieczali miejsce zdarzenia i drogi dojazdowe do placówki. Tak w skrócie wyglądały ćwiczenia sztabowe, w których uczestniczyli funkcjonariusze służby więziennej, policji i straży pożarnej.

– W listopadzie w Oddziale Zewnętrznym w Wąsoszu Górnym Aresztu Śledczego w Częstochowie odbyły się ćwiczenia sztabowe, których celem było doskonalenie sprawności współdziałania funkcjonariuszy służby więziennej, policji i straży pożarnej w przeciwdziałaniu i likwidowaniu zagrożeń oraz naruszeń bezpieczeństwa oddziału – mówi mł. asp. Kamil Raczyński, oficer prasowy kłobuckich policjantów.

Ćwiczenia zostały przeprowadzone zgodnie z opracowanym wcześniej scenariuszem. Zakładał on podjęcie działań w związku z buntem osób skazanych. Dwaj osadzeni zaczęli zachowywać się agresywnie, zabarykadowali się w sali widzeń i odmawiali wyjścia. Prowadzone przez psychologa i wychowawcę mediacje nie przyniosły pożądanego rezultatu. Dodatkowo zabarykadowani osadzeni wzniecili pożar. W jednostce ogłoszono alarm, przeprowadzono ewakuację pozostałych osadzonych oraz utworzono grupę interwencyjną do obezwładnienia inicjatorów buntu.

O zaistniałym zdarzeniu powiadomiono Komendę Powiatową Policji w Kłobucku oraz Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku. Policjanci zabezpieczyli miejsca zdarzenia i drogi dojazdowe do oddziału. Wystawione zostały też jednoosobowe posterunki wokół obiektu, aby zapobiec ewentualnym próbom ucieczek osób osadzonych. W wyniku podjętych działań pożar został ugaszony, a dwie zabarykadowane osoby zatrzymane i przewiezione do Aresztu Śledczego w Częstochowie.

– Co pewien czas mundurowi biorą udział w tego rodzaju ćwiczeniach praktycznych. Mają one na celu sprawdzenie współdziałania poszczególnych służb. Przeprowadzone działania potwierdziły praktyczną przydatność stosowanych procedur – podsumowuje.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły