fotograf ślubny częstochowa
…by uczcić zmarłą poetkę…

19.11.2018

…by uczcić zmarłą poetkę…

Poznaliśmy laureatów 39. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Była to doskonała okazja nie tylko do zaprezentowania swojej twórczości, ale również konfrontacji z innymi poetami oraz jurorami.

– Kiedy przyjechaliśmy na obrady do Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie okazało się, że wybrane przez nas indywidualnie zestawy mniej lub bardziej pokrywają się – pozostawało raz jeszcze uważnie przyjrzeć się finałowym tekstom, porozmawiać o nich, niektóre z nich przeczytać na głos i podjąć decyzję o podziale nagród – mówi Marcin Orliński, jeden z jurorów. – Wszystkie pomimo mniej lub bardziej widocznych różnic łączy jedno: to zestawy spójne i na tle pozostałych propozycji nadesłanych na konkurs – dojrzałe. Dojrzałe pod względem językowym, bo spójność to oznaka świadomości językowej autora, językowego słuchu i zręczności w posługiwaniu się słowami. Ale też dojrzałe w sensie życiowym – dobra poezja musi przecież trafić w czytelnika, zwłaszcza czytelnika wyrobionego i wymagającego, dopowiadać coś do jego wizji świata i człowieka, uderzać w jakąś szczególną strunę, przekształcać, choćby w minimalnym stopniu, figur, które ów czytelnik zna i do których jest przyzwyczajony – zaznacza.

W kategorii “Debiut” pierwsze miejsce zajął Marcin Podlaski, drugie Jolanta Rawska-Hilchenbach, a trzecie Jakub Bolec. Przyznano również wyróżnienie – powędrowało ono do Olgi Kury.

Z kolei w kategorii “Po debiucie” najlepsza okazała się Ewa Włodarska, tuż za nią był Rafał Baron, a trzecie miejsce zajął Piotr Zemanek. Przyznano również trzy wyróżnienia – otrzymali je Piotr Zemanek, Aleksandra Paprota oraz Antonina Tosiek.

Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbyło się w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Ich wiersze zostały przedstawione w artystycznej interpretacji aktorskiej. Dodatkowo odbył się koncert „Pieśni Piwnicy Pod Baranami” w wykonaniu Agaty Ślazyk.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły