…by uczcić zmarłą poetkę…

19.11.2018

…by uczcić zmarłą poetkę…

Poznaliśmy laureatów 39. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Była to doskonała okazja nie tylko do zaprezentowania swojej twórczości, ale również konfrontacji z innymi poetami oraz jurorami.

– Kiedy przyjechaliśmy na obrady do Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie okazało się, że wybrane przez nas indywidualnie zestawy mniej lub bardziej pokrywają się – pozostawało raz jeszcze uważnie przyjrzeć się finałowym tekstom, porozmawiać o nich, niektóre z nich przeczytać na głos i podjąć decyzję o podziale nagród – mówi Marcin Orliński, jeden z jurorów. – Wszystkie pomimo mniej lub bardziej widocznych różnic łączy jedno: to zestawy spójne i na tle pozostałych propozycji nadesłanych na konkurs – dojrzałe. Dojrzałe pod względem językowym, bo spójność to oznaka świadomości językowej autora, językowego słuchu i zręczności w posługiwaniu się słowami. Ale też dojrzałe w sensie życiowym – dobra poezja musi przecież trafić w czytelnika, zwłaszcza czytelnika wyrobionego i wymagającego, dopowiadać coś do jego wizji świata i człowieka, uderzać w jakąś szczególną strunę, przekształcać, choćby w minimalnym stopniu, figur, które ów czytelnik zna i do których jest przyzwyczajony – zaznacza.

W kategorii “Debiut” pierwsze miejsce zajął Marcin Podlaski, drugie Jolanta Rawska-Hilchenbach, a trzecie Jakub Bolec. Przyznano również wyróżnienie – powędrowało ono do Olgi Kury.

Z kolei w kategorii “Po debiucie” najlepsza okazała się Ewa Włodarska, tuż za nią był Rafał Baron, a trzecie miejsce zajął Piotr Zemanek. Przyznano również trzy wyróżnienia – otrzymali je Piotr Zemanek, Aleksandra Paprota oraz Antonina Tosiek.

Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbyło się w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Ich wiersze zostały przedstawione w artystycznej interpretacji aktorskiej. Dodatkowo odbył się koncert „Pieśni Piwnicy Pod Baranami” w wykonaniu Agaty Ślazyk.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły