23.08.2017

…by uprzyjemnić podróż

Okres letni sprzyja podróżom z rodziną i przyjaciółmi. Czasami spędzamy wspólnie kilka, a nawet kilkanaście godzin w samochodzie. Jak uprzyjemnić sobie drogę i ciekawie zając dziecko w podróży?

Wielokilometrowe podróże samochodem w towarzystwie dzieci, to nie tylko test wytrzymałości dla najmłodszych, ale również egzamin cierpliwości dla rodziców i pozostałych pasażerów.

Dobrym rozwiązaniem może być przygotowanie podróżnej, wirtualnej biblioteczki. Dla najmłodszych dzieci, możemy zgromadzić w niej ulubione książki do słuchania – bajki, słuchowiska, a na wieczorne podróże, również kołysanki i dobranocki – podpowiada Martyna Bednarczyk z firmy Virtualo, dystrybutora elektronicznych książek.

Wybór audiobooków dla dzieci jest ogromny, więc nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem ciekawych i wartościowych tytułów. Wśród dziecięcych bestsellerów dostępnych w wersji audio znajdują się takie tytuły jak: “Baśniobór”, “Kubuś Puchatek” czy historie Muminków. Jak wynika z badania Virtualo, dzieci stanowią 26% użytkowników audiobooków w Polsce, a literatura dziecięca stanowi 40% z gatunków literackich słuchanych w formie płyt CD i 18% na nośnikach mp3.

Książki audio dla najmłodszych mogą skutecznie uprzyjemnić im podróż, dodatkowo wprowadzają dzieci w magiczny świat literatury i uczą obcowania z książką. Pełnią również ważną rolę edukacyjną, gdyż nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale również poprzez osłuchanie z piękną polszczyzną, rozwijają słownictwo oraz umiejętność wysławiania się.

Starszym dzieciom można również zaproponować na podróż audiobooki, ale warto przed wyruszeniem w drogę, wspólnie z nimi wybrać tytuły na wakacyjną wyjazd, aby trafić w ich zainteresowania. Dodatkowo warto wyposażyć dzieci we własne słuchawki, aby nie przeszkadzały pozostałym pasażerom.

Alternatywą dla audiobooków są ebooki, które w czasie podróży możemy czytać na smartfonach, tabletach, a najlepiej dedykowanych do e-czytania urządzeniach. Nawet, jeśli w domu staramy się wobec naszych dzieci przestrzegać restrykcyjnie zasad związanych z ilością czasu spędzanego przed ekranem, w podróży możemy trochę odpuścić. Dla dzieci urodzonych w dobie nowych technologii, urządzenia mobilne są naturalnym towarzyszem codzienności. Warto wykorzystać ich zainteresowania elektronicznymi gadżetami, aby pokazać im możliwość obcowania z cyfrową książką i odciągnąć je od gier. Dbając o wzrok dziecka warto zwrócić uwagę, aby użytkowanie e-książek odbywało się nie tylko na smartfonach czy laptopach, lecz również, a nawet przede wszystkim, na przeznaczonych do e-lektury urządzeniach, czyli czytnikach.

Audiobook dla kierowcy

Zdaniem 74% respondentów badania “Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków” zrealizowanego przez Instytut ARC na zlecenie Virtualo, książki do słuchania są niezastąpionym towarzyszem podróży. Dłuższe i krótsze wyprawy samochodowe dają możliwość obcowania z lekturą, na którą nie ma czasu na co dzień. Co więcej, dla kierowców słuchanie audiobooków to sposób na pokonanie drogowej monotonii. Książki do słuchania czytane przez profesjonalnych lektorów i aktorów, szczególnie jeśli wybieramy literaturę z dreszczykiem, potrafią trzymać w napięciu. Polacy lubią sensację i kryminał – to najpopularniejszy gatunek wybierany w formie plików mp3 oraz płyt CD, jak wynika z badań preferencji e-czytelniczych. Dużym zainteresowaniem cieszy się również fantastyka.

Korzystanie z audiobooków w aucie ma wiele zalet. Kierowca nie czuje monotonii podróży i nie traktuje godzin spędzonych za kółkiem jako czasu straconego, a korzystanie z coraz większej i bardziej atrakcyjnej oferty audiobooków pozwala na nadrobienie książkowych zaległości.

Słuchanie audiobooków w podróży za kółkiem ma również swoich przeciwników, którzy uważają, że kierowca powinien być skupiony tylko na jeździe i ignorować bodźce negatywnie wpływające na koncentrację. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż dużo zależy od rodzaju słuchanego audiobooka, trudności i długości trasy, którą mamy do pokonania, jak również osobowości samego kierowcy. Słuchania audiobooków kierując autem i podzielności uwagi można się nauczyć. Warto zacząć od słuchania książek, na podstawie których zostały zrealizowane ekranizacje, wówczas w naszej pamięci mamy już miejsca akcji i zarysy postaci, co nie wymaga od nas większej uwagi. Kolejnym etapem nauki słuchania książek podczas kierowania samochodem, mogą być książki określana mianem “lekkie i przyjemne”. Podczas ich słuchania, uruchamiamy naszą wyobraźnię, ale mocno koncentrując się na jeździe i od czasu do czasu tracąc fragmenty książki, nie tracimy sensu całości. Chcąc słuchać bezpiecznie audiobooków siedząc za kółkiem, musimy pamiętać, iż jedoczesne skupiania się na dwóch czynnościach, jakim jest kierowanie i słuchanie, wymaga więc to robienia co jakiś czas przerw w podróży.

Obcowanie z audiobookami i ebookami to miły sposób na uprzyjemnienie sobie wakacyjnych podróży. Coraz więcej osób docenia elektroniczne książki i ich towarzystwo podczas wyjazdów samochodem na urlop.

 

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły