CBŚP zlikwidowało fabrykę syntetycznych narkotyków

13.12.2021

CBŚP zlikwidowało fabrykę syntetycznych narkotyków

Centralne Biuro Śledcze Policji uderzyło w dużą grupę zajmującą się produkcją narkotyków w województwie śląskim. Zlikwidowano laboratorium narkotyków syntetycznych w powiecie zawierciańskim. Przedmioty służące do produkcji narkotyków znaleziono również w powiecie lublinieckim.

CBŚP zabezpieczyło około 150 kilogramów środków chemicznych, z czego po przeprowadzeniu badań pierwszych 50 kg zabezpieczonej substancji okazało się, że jest to 3-CMC czyli klofedron. Jak poinformowało Centralne Biuro Śledcze Policji, w trakcie działań zatrzymano 4 podejrzanych, zlikwidowano laboratorium narkotyków syntetycznych oraz przejęto m.in. 7 jednostek broni palnej oraz kuszę.

Policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji uderzyli niemal jednocześnie w kilku miejscach na terenie województwa śląskiego. Na wynajętej posesji  na terenie powiatu zawierciańskiego funkcjonariusze zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych.

– W stodole i w przylegającym do niej budynku gospodarczym znajdowała się kompletna linia produkcyjna substancji psychotropowej 3-CMC (klofedron) oraz kilkadziesiąt kilogramów substancji chemicznych stanowiących prekursor tego narkotyku, a także skrystalizowane lub zbrylone substancje chemiczne – informuje CBŚP.

W garażu na jednej z posesji powiatu lublinieckiego funkcjonariusze znaleźli kolejne przedmioty mogące służyć do produkcji narkotyków, zabezpieczono także pojemniki z substancjami chemicznymi. Następne środki chemiczne, a także narkotyki zostały zabezpieczone w innej miejscowości tego powiatu.

Tam oprócz substancji sypkich, zbrylonych czy skrystalizowanych przejęto także marihuanę, znaleziono urządzenia laboratoryjne mogące służyć do wytwarzania oraz konfekcjonowania narkotyków, a nawet sztucer i naboje. W kolejnej miejscowości także na terenie powiatu lublinieckiego funkcjonariusze przejęli sześć jednostek broni palnej, a także amunicję, kuszę z bełtami oraz urządzenia i narzędzia służące do jej przerabiania.

W trakcie akcji policjanci CBŚP zabezpieczyli łącznie około 150 kilogramów środków chemicznych. Wszystkie zabezpieczone substancje są poddawane dokładnej analizie laboratoryjnej. Po przeprowadzeniu badań pierwszych 50 kg zabezpieczonej substancji okazało się, że jest to 3-CMC czyli klofedron.

– Zatrzymanym 4 mężczyznom w wieku od 29 do 45 lat prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej w Lublińcu przedstawili zarzuty związane z wytwarzaniem znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci 3-CMC klofedronu oraz posiadania broni palnej bez wymaganego zezwolenia – mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Sąd Rejonowy w Lublińcu na wniosek prokuratora tymczasowo aresztował na okres 3 miesięcy organizatora procederu 30-letniego Roberta L. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego.

Przestępstwo polegające na wytwarzaniu znacznych ilości substancji psychotropowych jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat, a przestępstwo posiadania broni palnej lub amunicji bez wymaganego zezwolenia karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

  • TS
Najnowsze artykuły