Centra przesiadkowe stały się faktem!

19.10.2018

Centra przesiadkowe stały się faktem!

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie podpisał umowę na budowę węzłów przesiadkowych. Powstaną one przy trzech dworcach kolejowych. Inwestycja będzie kosztować blisko 69 mln zł. Dofinansowanie ze środków UE to 27,5 mln zł.

Węzły przesiadkowe mają dać możliwość szybkiej przesiadki między różnymi środkami transportu publicznymi i prywatnymi. Powstaną one przy dworcach kolejowych –  Częstochowa Osobowa (od strony ul. Piłsudskiego), Stradom i Raków. Inwestycja całkowicie odmieni nich oblicze. Powstaną miejsca parkingowe typu Park and Ride, łączące węzły z drogami rowerowymi, stacjami rowerowymi, stanowiskami dla taksówek oraz autobusowej komunikacji zbiorowej, a także przebudowanymi odcinkami ulic: Pułaskiego (wraz z rondem przy wiadukcie), Piłsudskiego (od alei Najświętszej Maryi Panny do ul. Piotrkowskiej) i układem drogowym przy dworcu na Rakowie. Efektem inwestycji będzie też poprawa estetyki i dostępności komunikacyjnej znajdujących się w ich najbliższym sąsiedztwie terenów. W ramach inwestycji powstaną bowiem parkingi i infrastruktura dla poszczególnych środków transportu, rozbudowana i uzupełniona zostanie sieć dróg rowerowych – powstanie bądź zostanie przebudowanych ok. 10 km tych dróg łączących dworce, przy których powstaną węzły. – Liczę, że po zakończeniu tej inwestycji Częstochowa stanie się lepiej skomunikowanym i bardziej przyjaznym miastem, takim, po którym podróżuje się różnymi środkami transportu – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Węzły przesiadkowe to udogodnienie zarówno dla częstochowianek i częstochowian, jak i ludzi spoza miasta, uatrakcyjnienie i wzmocnienie roli naszego miasta jako lidera subregionu północnego Województwa Śląskiego.

Efektem inwestycji powinno być też odciążenie ruchu kołowego w godzinach szczytu. Budowa węzłów to zwiększenie szans na to, że część z 40 tysięcy mieszkańców regionu, którzy przyjeżdżają codziennie do Częstochowy, zamieni lub ograniczy prywatne środki transportu na rzecz transportu publicznego i komunikacji miejskiej.

Zasadnicze prace budowlane dotyczące węzłów przesiadkowych mają zakończyć się do końca czerwca 2020 roku, a wykonanie całości umowy planowane jest do końca sierpnia 2020 roku.

Realizacją inwestycji zajmie się Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego. Firma zadeklarowała, że będzie się starała minimalizować uciążliwości dla mieszkańców w czasie prowadzenia inwestycji. Jako pierwsze mają rozpocząć się roboty związane z infrastrukturą podziemną  węzła przy Dworcu Głównym (z początkiem listopada). W przyszłym roku będą prowadzone już równolegle w trzech lokalizacjach.

Budowa centrów przesiadkowych pochłonie 68 mln 865 tys. zł. Częstochowa uzyskała na ten cel dofinansowanie w wysokości 27,5 mln zł ze środków UE, z Regionalnych Inwestycji Terytorialnych na lata 2014-2020.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły