Chcą być eko

07.09.2017

Chcą być eko

Gmina Blachownia podpisała umowę na przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej dotyczącej odnawialnych źródeł energii.

Od maja do lipca firma ADMAT-EKO Martyna Piecuch z/s w Olsztynie podpisała z mieszkańcami gminy Blachownia 163 umowy na przygotowanie projektów instalacji:

Fotowoltaicznej – 64 szt.

Solarnej do grzania w. u. – 48 szt.

Kotły na pellet – 22 szt.

Pompy do grzania w. u. – 29 szt.

 

Dokumentację projektową mieszkańcy otrzymają na około siedem dni przed terminem złożenia prze gminę Blachownia wniosku aplikacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

 

W związku z faktem, że gmina Blachownia przygotowuje się również do pozyskania środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na dopłaty dla mieszkańców na wymianę starych kotłów centralnego ogrzewania na nowe opalane ekogroszkiem, na piece gazowe lub na elektryczne, zaprasza mieszkańców (tych, którzy jeszcze tego nie zrobili) planujących wymianę pieca do wypełnienia ankiety dostępnej w pok. 10 na parterze Urzędu Miejskiego w Blachowni do końca września 2017r.

Przy tej okazji gmina Blachownia przypomina, że od września do palenia nie można używać paliw, które powodują wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, w tym węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Stare kotły emitują nawet do dziesięciu razy więcej zanieczyszczeń niż nowe, a ich wymiana pozwoli ograniczyć problem niskiej emisji w regionie.

Pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.

Uchwała antysmogowa, która weszła w życie wraz z pierwszym września, zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku:

– użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku.
– Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku,
– użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.

Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek instalacji kotła klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

  • kg
  • zdj. UG Blachownia

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. W Częstochowie o fotel prezydenta ubiegać się będzie sześciu kandydatów. Na kogo zamierzacie oddać swój głos? Zachęcamy do zabawy! Głosowanie na naszej stronie zakończy się 15 października.

Na kogo zamierzacie oddać swój głos?

  • Krzysztof Matyjaszczyk (48%, Razem 427)
  • Tomasz Jaskóła (24%, Razem 218)
  • Artur Warzocha (11%, Razem 98)
  • Marcin Maranda (8%, Razem 72)
  • Martin Saczek (8%, Razem 71)
  • Jacek Krawczyk (1%, Razem 9)
Razem: 895

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły