18.02.2018

Co czwarty udało się odzyskać

Ponad 10 tysięcy samochodów skradziono w ubiegłym roku w naszym kraju. Najwięcej zniknęło z Warszawy i jej okolic. Dobra wiadomość jest jednak taka, że – według policyjnych statystyk – liczba kradzieży z roku na rok spada, a wykrywalność rośnie.

Według danych Komendy Głównej Policji, w 2017 roku skradziono 10 240 pojazdów. To wynik zdecydowanie lepszy niż ten z 2016 – wtedy to z ulic zniknęło 1405 samochodów. Samochodowi złodzieje najchętniej grasują w Warszawie i jej okolicach – to właśnie stąd znika prawie co 4 auto kradzione w Polsce (2844 skradzionych aut w 2017 roku). W następnej kolejności jest województwo śląskie na czele z Katowicami (1245 pojazdów) i wielkopolskie (1170). Najmniej aut skradziono natomiast w województwie podkarpackim. W niektórych rejonach liczba skradzionych pojazdów – w porównaniu z rokiem 2016 – wzrosła. Tak było między innymi w województwie łódzkim, podlaskim i opolskim. Miesiącem największej aktywności złodziei jest marzec – w ubiegłym roku skradziono wówczas 978 samochodów. Ze statystyk policyjnych wynika też, że złodzieje nie robią sobie wakacji – w lipcu skradziono 859 pojazdów, co jest drugim miesięcznym wynikiem. Najmniej aut zmieniło właściciela w grudniu (737).

Zdaniem policji mamy powody do zadowolenia, bo wykrywalność kradzionych aut wzrosła z 19,6 proc. w 2016 r. do 23,2 proc. w 2017 roku. To bardzo dużo, ale jak sami policjanci przyznają, nie wszystkie auta udaje się odnaleźć w całości. Większość z nich – w ciągu kilkunastu godzin od kradzieży – zostaje rozebrana na części, które później trafiają do sprzedaży i warsztatów zajmujących się naprawą aut powypadkowych. Cześć samochodów zostaje także wywieziona w całości za granicę. Z policyjnych statystyk wynika, że złodzieje najczęściej łaszą się na coraz droższe pojazdy marek premium, do których dostęp jest obecnie łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej (każdy z producentów aut wykorzystuje w swoich modelach te same lub bardzo podobne systemy zabezpieczeń, przestępcy po rozpracowaniu jednego z nich i zastosowaniu nie mają problemu z kolejnymi).

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły