Co nowego po wakacyjnej przerwie?

01.09.2017

Co nowego po wakacyjnej przerwie?

Jeśli ktoś zatęsknił za teatrem, może już odetchnąć z ulgą. W najbliższy weekend rozpoczyna się kolejny sezon. Na pierwszy ogień pójdzie “Proca” Nikołaja Kolady oraz ciesząca się ogromną popularnością farsa “Mayday”. Zaplanowano również plenerwowe Narodowe Czytanie “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu całego zespołu artystycznego.

W sobotę, 2 września, zaplanowano w Częstochowie kolejną odsłonę Narodowego Czytania. W ramach tegorocznej, szóstej edycji przedsięwzięcia, zaprezentowane zostanie “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Formuła czytania różnić się będzie od tej, w której realizowano w naszym mieście wszystkie dotychczasowe edycje akcji. Arcydramat Wyspiańskiego usłyszymy w interpretacji zespołu aktorskiego częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza. Udział aktorów w tegorocznym Narodowym Czytaniu stanowić ma mocny, atrakcyjny dla słuchaczy akcent na zakończenie obchodów świętowanego w sezonie artystycznym 2016/2017 jubileuszu 90-lecia istnienia w Częstochowie Stałego Zespołu Aktorskiego.

Swoistym prologiem do imprezy będzie prezentacja przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 17 im. Stanisława Wyspiańskiego. W oprawę przedsięwzięcia zaangażuje się Zespół Pieśni i Tańca “Częstochowa”.
Miejscem realizacji częstochowskiej odsłony Narodowego Czytania “Wesela” będzie tradycyjnie podjasnogórski Park im. Stanisława Staszica. Zlokalizowana pośrodku Parku stylowa altana stanie się, dzięki specjalnej aranżacji plastyczno-florystycznej, izbą weselną i jednocześnie “sceną”, na której pojawiać się będą lektorzy. Przestrzenią dla słuchaczy stanie się teren sąsiadujący z altaną i okoliczne parkowe alejki. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymają specjalnie zaprojektowane, okolicznościowe pocztówki.

Oficjalne rozpoczęcie w Częstochowie publicznej lektury “Wesela”, które nastąpi 2 września, o godz. 12.00, poprzedzone zostanie zaplanowanym na godz. 11.45 wspomnianym występem uczniów SP nr 17. Zakończenie całości imprezy planowane jest na godz. 15.00.

Narodowe Czytanie zainicjowane zostało w 2012 r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Od 2015 r. akcję obejmuje swym Honorowym Patronatem Para Prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

  • kg
  • zdj. kg

Do wyborów samorządowych zostało kilka dni. Oprócz prezydenta wybierać będziemy również naszych reprezentantów, którzy zasiądą w Radzie Miasta. Na kandydatów, którego komitetu zamierzacie oddać swój głos? Zachęcamy do zabawy! Głosowanie na naszej stronie zakończy się 19 października.

Na kandydatów, którego komitetu zamierzacie oddać swój głos?

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły