Co pójdzie w górę, a co w dół?

18.11.2018

Co pójdzie w górę, a co w dół?

Obniżony VAT na pieczywo, owoce, produkty dla dzieci, niemowląt i kobiet, a także na e-booki i e-czasopisma – to założenie projektu zmian w przepisach VAT. Ale, że w naturze nic nie ginie to skoro niektóre produkty będą tańsze to ceny innych powędrują w górę. Więcej zapłacimy między innymi za artykuły mrożone, ponieważ podwyższony zostanie podatek VAT na lód. Droższe będą więc owoce morza, a także niektóre przyprawy oraz soki i napoje, jeśli nie będą wykonane w 100% z owoców. Zmiany VAT, które zostały oficjalnie zapowiedziane przez resort finansów mają sprawić, że podatki będą prostsze i łatwiejsze w użyciu.

Resort zaznacza, że chce stworzyć system podatkowy przejrzysty, prosty i przyjazny dla podatników, w tym przedsiębiorców. Skąd pomysł zmian? Do tej pory mieliśmy bowiem do czynienia z wieloma kuriozalnymi przypadkami różnego opodatkowania produktów tej samej kategorii. – Uporządkowanie systemu stawek obniżonych VAT to odpowiedź na kłopoty interpretacyjne oraz problemy, które wynikają z konieczności przyporządkowania poszczególnych towarów do właściwych stawek. Zmiany zwiększą pewność podatników i organów podatkowych, co do prawidłowości stosowania przepisów VAT. W ten sposób likwidujemy podatkową niepewność, bardziej dokuczliwą od obowiązków podatkowych – ocenia minister finansów, prof. Teresa Czerwińska.

Stawki VAT zostaną obniżone między innymi na:

  • podstawowe produkty żywnościowe – owoce tropikalne i cytrusy, każdego rodzaju pieczywo i ciastka, zupy, buliony, żywność homogenizowaną i dietetyczną, przyprawy,
  • produkty dla niemowląt i dzieci – żywność, smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe,
  • produkty dla kobiet (artykuły higieniczne),
  • e-booki i e-czasopisma – tak, aby były opodatkowane tak, jak ich papierowe odpowiedniki.

Poza tym zmiany mają ułatwić podatnikom prowadzenie działalności gospodarczej. Nowe instrumenty mają zwiększyć pewność podatników i organów podatkowych, co do prawidłowości stosowania przepisów VAT, m.in. w zakresie stawek tego podatku.

Uproszczenie systemu stawek obniżonych VAT na przykładach:

  • pieczywo – obecnie stawka VAT dla pieczywa świeżego zależy od daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia. Jeśli data ta nie przekracza 14 dni to stawka wynosi 5%, ale gdy przekracza 14 dni – stosuje się stawkę 8%,
  • ciastka – podobnie jak przy pieczywie, stawka jest zależna od daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia. Jeśli to mniej niż 45 dni, stawka wynosi 8%, gdy przekracza ten termin – wzrasta do 23%,
  • owoce – obecnie większość owoców (krajowych) jest opodatkowana stawką 5%, stawka 8% ma zastosowanie do owoców tropikalnych i cytrusowych.

Ale, że w naturze nic nie ginie to skoro niektóre produkty będą tańsze to ceny innych powędrują w górę. Więcej zapłacimy między innymi za artykuły mrożone, ponieważ podwyższony zostanie podatek VAT na lód. Droższe będą więc owoce morza, a także niektóre przyprawy oraz soki i napoje, jeśli nie będą wykonane w 100% z owoców.

Zmiany w stawkach VAT, o których poinformował resort finansów, mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku. Wcześniej – od kwietnia 2019 roku – stosowanie nowej matrycy stawek VAT nastąpi w odniesieniu do książek, nut, map oraz czasopism.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły