28.02.2018

Czad zbiera śmiertelne żniwo

82-letnia mieszkanka Wręczycy Wielkiej nie żyje. Kobieta najprawdopodobniej zatruła się tlenkiem węgla. Po raz kolejny apelujemy, aby w tym sezonie zimowym właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym bezwonnym zabójcą.

W piątek kilkanaście minut po godzinie 17.00 dyżurny kłobuckiej komendy został powiadomiony przez dyspozytora WCPR, że w jednym z domów jednorodzinnych we Wręczycy Wielkiej najprawdopodobniej miało miejsce śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla. Martwa 82-latka została odnaleziona w piwnicy, przy piecu centralnego ogrzewania. Strażacy biorący udział w akcji ratowniczej, stwierdzili silne stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu gdzie odnaleziono ciało kobiety. Wszystkie okoliczności i przyczyny tego nieszczęśliwego wypadku wyjaśniają kryminalni z wręczyckiego komisariatu. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Częstochowie.

Po raz kolejny apelujemy o zadbanie o stan techniczny wszystkich urządzeń wykorzystywanych do ogrzewania mieszkań, a także sprawdzenie przewodów wentylacyjnych. W domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujnik tlenku węgla. Podstawową funkcją takiego czujnika jest wykrywanie czadu i alarmowanie lokatorów w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi on poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach i pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajmy, że tego typu czujniki powinny znaleźć się w pomieszczeniach, w których palimy kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Podstawowym błędem jest instalowanie czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbytnio zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność. W przypadku, w którym nie mamy możliwości zainstalowania czujnika tlenku węgla pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły