Częstochowa/ 8 lat więzienia w systemie terapeutycznym za próbę zabójstwa policjanta

13.09.2023

Częstochowa/ 8 lat więzienia w systemie terapeutycznym za próbę zabójstwa policjanta

W środę Sąd Okręgowy w Częstochowie uznał 50-letniego Roberta K. winnym usiłowania zabójstwa policjanta i skazał na 8 lat więzienia w systemie terapeutycznym oraz 1000 zł nawiązki na rzecz pokrzywdzonego – poinformował w środę prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

“Sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary, gdyż na rozprawie policjant pojednał się ze z sprawcą” – dodał prokurator Ozimek. Robert K. nie był w przeszłości karany.

 

Wyrok dotyczy zdarzenia z 15 marca 2022 roku. Dwóch funkcjonariuszy udało się do mieszkania w częstochowskiej dzielnicy Raków z powodu zgłoszenia Roberta K, właściciela mieszkania. Na miejscu zgłaszający oświadczył, że jakieś osoby miały jakoby w jego mieszkaniu rozlać alkohol i uciec balkonem. Podczas sprawdzania lokalu przez policjantów, Robert K. znienacka zadał jednemu z nich cios bagnetem w lewy bok na wysokości serca.

 

Na szczęście bagnet trafił na kieszeń kamizelki taktycznej, w której funkcjonariusz trzymał notatnik i telefon. Bagnet zsunął się po nich nie raniąc poważnie mundurowego. Policjanci niezwłocznie obezwładnili napastnika, powalili na podłogę i skuli kajdankami. Na miejscu zabezpieczyli bagnet o ostrzu długości 25 cm. Przeprowadzone wobec Roberta K. badanie wykazało około 2 promili alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Zaatakowany policjant odniósł jedynie rany cięte dłoni. Przesłuchany przez prokuratora Robert K. nie przyznał się do zarzucanego przestępstwa i złożył wyjaśnienia, które wzbudziły wątpliwości co do jego stanu zdrowia psychicznego.

 

Przeprowadzona obserwacja sądowo-psychiatryczna pozwoliła biegłym lekarzom psychiatrom na wniosek, że Robert K. działał w stanie zniesionej poczytalności: miał zaburzenia psychiczne spowodowane uzależnieniem od alkoholu. W związku z tym wobec Roberta K. nie miały zastosowania przepisy dotyczące niepodlegania odpowiedzialności karnej z powodu niepoczytalności.(PAP)

macs/ apiech/

 

fot. Policja

  • Maciej Świerzy
Najnowsze artykuły