Częstochowa. Chcą likwidacji drugiej strefy TAXI

02.08.2022

Częstochowa. Chcą likwidacji drugiej strefy TAXI

Pasażerowie taksówek, którzy podróżują poza ścisłe centrum miasta, muszą liczyć się z dodatkową opłatą za wjazd do drugiej strefy. Zdaniem częstochowskiego radnego Sebastiana Trzeszkowskiego taka sytuacja tworzy wykluczenie komunikacyjne, ponieważ wiele osób nie może sobie pozwolić na taki wydatek. W poniedziałek 1 sierpnia odbyła się konferencja prasowa dotycząca ujednolicenia strefy taxi w naszym mieście, a w przyszłym tygodniu ruszają konsultacje społeczne w tej sprawie.

Większe koszty podróżowania dla pasażerów, którzy chcą dojechać do miasta z dzielnic takich jak na przykład Dźbów czy Stradom to jedna kwestia. Kolejna dotyczy samych korporacji taksówkarskich – ze względu na drugą strefę, która obowiązuje klientów taxi, przewagę budują konkurencyjne aplikacje, dzięki którym można zamówić usługi Bolta czy Ubera.

– W przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie likwidacji drugiej strefy taxi w Częstochowie. Spotkamy się z przedstawicielami dzielnic z obrzeży miasta, młodzieżą, seniorami, przedstawicielami branży eventowej i gastronomicznej oraz przede wszystkim z korporacjami taksówkarskimi – mówił na konferencji pomysłodawca likwidacji drugiej strefy taxi – radny miasta Częstochowy Sebastian Trzeszkowski. Bardzo zależy mi na tym, żeby cały proces skonsultować ze wszystkimi stronami. Chodzi o to żeby z jednej strony na likwidacji drugiej strefy dobrze wyszli mieszkańcy dzielnic z obrzeży miasta i nie byli poddawani wykluczeniu komunikacyjnemu, a z drugiej żeby zwiększyć częstotliwość kursów taksówek w rejony obecnej drugiej strefy i cześciej wybierać nasze częstochowskie firmy taksówkarskie niż aplikacje do transportu prywatnego – dodał radny Trzeszkowski.

Po przeprowadzonych konsultacjach likwidacja drugiej strefy dla taksówek może zostać zrealizowana w okolicach października tego roku. Wtedy też granice naszego miasta będą granicami pierwszej strefy. Nadal będą obowiązywać taryfy na realizacje usług w dni powszednie, w nocy i w święta.

– Po wielu rozmowach z młodymi ludźmi z Częstochowy, zdecydowanie popieramy pomysł likwidacji drugiej strefy taxi. Obecnie dla młodych osób, które mieszkają poza centrum taksówki w ogóle nie są atrakcyjne. Myślę, że zdecydowanie wiele osób wybrałoby taksówkę gdyby drugiej strefy nie było – podkreślił na konferencji Jakub Sikora Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Częstochowy

Radny miasta Częstochowy Sebastian Trzeszkowski już w 2018 roku podejmował temat likwidacji drugiej strefy taxi w naszym mieście. Teraz, gdy mieszkańcy złożyli wniosek, będą mogły odbyć się konsultacje społeczne, a wizja ujednolicenia stref wydaje się coraz bardziej realna.

 

fot. Lewica Częstochowa

  • pn
Najnowsze artykuły