Częstochowa/ Otwarto pierwszą w subregionie poradnię prehabilitacji

10.07.2024

Częstochowa/ Otwarto pierwszą w subregionie poradnię prehabilitacji

Pierwszą w subregionie północnym woj. śląskiego poradnię prehabilitacji otwarto w środę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. Celem poradni jest przygotowanie organizmu pacjentów przed operacjami czy zabiegami.

Od środy, specjaliści Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie będą konsultować pacjentów przed operacjami onkologicznymi, podczas chemioterapii, radioterapii, a także pacjentów bariatrycznych przed zmniejszaniem żołądka.

 

Prehabilitacja to wcześniejsze przygotowanie organizmu do wysiłku, związanego z dużym obciążeniem fizycznym i psychicznym. Opiera się na czterech głównych filarach: przygotowaniu żywieniowym pacjenta, wdrożeniu aktywności fizycznej, rezygnacji z nałogów oraz wsparciu psychologicznym pacjenta.

 

“Prehabilitacja pozwoli na uzyskanie lepszego stanu ogólnego organizmu, zmniejszając tym samym towarzyszące dolegliwości i ułatwiając powrót do pełnej sprawności po zakończeniu procedury” – wyjaśniła podczas otwarcia poradni koordynatorka ds. edukacji i rehabilitacji prozdrowotnej Kamila Przybylska.

 

W ramach tej poradni, pacjent uzyska opiekę dietetyka, który oceni stan odżywienia za pomocą kwestionariuszy żywieniowych oraz analizatora składu ciała. Spotkanie z dietetykiem ma pokazać pacjentowi jak ważna jest zmiana sposobu żywienia.

 

“U każdego pacjenta można zmienić nawet małą część diety, a już to robi wiele. Pacjent dostanie od nas zalecenia i przykładową dietę w danej jednostce chorobowej oraz będzie mógł w każdej chwili do nas zadzwonić” – tłumaczyła Przybylska.

 

W skład zespołu prehabilitacyjnego oprócz dietetyka będą wchodzić: lekarz, psycholog kliniczny, pielęgniarka, fizjoterapeuta oraz farmaceuta.

 

Prehabilitacja jest standardem na całym świecie od wielu lat, a w Polsce, od 2020 r. “Jest to nowe pojęcie. Od 2-3 lat zaczęły istnieć pierwsze poradnie prehabilitacyjne. Jest ich ponad 20, a nasza jest pierwsza w subregionie północnym województwa śląskiego” – podkreśliła Przybylska.

 

“Jako największy szpital w woj. śląskim i jeden z największych szpitali w Polsce niesiemy pomoc setkom tysięcy pacjentów w całym regionie. W ostatnim czasie nasz szpital się stale rozwija” – podsumował dyrektor częstochowskiego szpitala Łukasz Połatyński. (PAP)

 

 

jms/ mark/

  • Julia Szymańska
Najnowsze artykuły