Częstochowianie od jutra przetestują się na COVID w aptece?

26.01.2022

Częstochowianie od jutra przetestują się na COVID w aptece?

Od 27 stycznia 2022 roku mają się rozpocząć bezpłatne testy na COVID w wybranych aptekach w całej Polsce. Tymczasem rządowy program może zakończyć się fiaskiem, bo jak informuje RMF FM, w całej Polsce takich punktów może zostać uruchomionych jutro zaledwie 100. Także częstochowskie apteki nie garną się do otwierania punktów wymazowych.

Aptekarze nie są zainteresowani uruchamianiem w swoich aptekach punktów wymazowych. Powody są różne. O zdanie zapytaliśmy dwie apteki w Częstochowie. W żadnej z nich punkt wymazowy nie powstanie.

Największym problemem jest spełnienie restrykcyjnych warunków, a więc posiadaniem oddzielnego wejścia i pomieszczenia dla testowanych pacjentów. Poza tym wciąż nie ma jasno sprecyzowanych przepisów w tej sprawie.

– Boję się również wykonywania samych testów. Jestem farmaceutką, a nie pielęgniarką i nie wiem, czy się powinnam tym zajmować – mówi jedna z pracownic apteki. Właściciele aptek obawiają się również, że obawa o większe ryzyko zakażenia w danej aptece, spowoduje spadek klientów.

– Nasza apteka należy do ogólnopolskiej sieci, a tam jeszcze nie zapadła decyzja w tej sprawie. Może w przyszłości taki punkt powstanie – słyszymy w Aptece Prima.

Niektóre apteki nie wykluczają uruchomienia punktów do testowania, ale jeszcze nie od jutra. Do tego konieczne odpowiednie zgłoszenie do NFZ, by można się było rozliczyć.

Jak informuje RMF FM, farmaceuci przygotowują też swoje placówki – np. planują zamontować duże lampy UV, które ograniczają aktywność wirusów – to dla bezpieczeństwa personelu i innych klientów.

Kończą też wymagane szkolenie. Dotąd zrobiło to ponad 2 tysiące farmaceutów.

  • RED
Najnowsze artykuły