Częstochowscy pasażerowie będą jeździć “elektrykami”

08.06.2022

Częstochowscy pasażerowie będą jeździć “elektrykami”

Blisko 13 mln złotych brutto będzie kosztować wyprodukowanie czterech autobusów elektrycznych i stworzenie infrastruktury do ich ładowania. Pojazdy w ciągu roku dotrą do Częstochowy. Zamówienie „elektryków” jest efektem zdobycia przez miasto środków unijnych. Dofinansowanie na ten cel wynosi 7,5 mln zł.

Miasto podpisało już z firmą Autosan umowę, na mocy której do taboru miejskiego przewoźnika trafią cztery nowe elektryczne autobusy.

Oprócz przestronnego wnętrza, bogatego wyposażenia i zeroemisyjnego napędu, najbardziej charakterystyczny dla zakupionych aut będzie zasięg, jaki osiągają na jednym ładowaniu – ok. 240 km. Zgodnie z wymaganiami dotyczącymi zapewnienia pasażerom stosownego komfortu jazdy autosany będą wyposażone w klimatyzację, porty USB, WiFi i monitoring, a także dostosowane do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Przy tej okazji przypominamy, że elektryczne autobusy Autosana od ubiegłego roku kursują już po trasach częstochowskiego MPK. MPK użytkuje także obecnie już 14 autobusów hybrydowych (gazowo-elektrycznych), które przeszły niezbędne technologiczne modyfikacje – 13 krótszych hybryd i jedna przegubowa jeżdżą na wyznaczonych liniach miejskiego przewoźnika.

  • kg
Najnowsze artykuły