Częstochowska katedra przejdzie gruntowny remont

31.08.2018

Częstochowska katedra przejdzie gruntowny remont

Blisko 9,5 mln złotych pochłonie gruntowny remont Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie. Inwestycja zostanie dofinansowania ze środków europejskich.

Celem projektu są prace remontowe i konserwatorskie Katedry Świętej Rodziny w Częstochowie i jej otoczenia, tak aby zabezpieczyć obiekt dziedzictwa kulturowego i szerzej udostępniać go mieszkańcom, pielgrzymom i turystom. Wartość projektu opiewa na kwotę blisko 9,5 mln zł, z czego dofinansowanie to 7 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Wojciech Saługa oraz arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo. – To duże środki pieniężne na renowację tego pięknego obiektu, ale też nowe funkcje dla archikatedry – twierdził marszałek Wojciech Saługa. – To nie tylko obiekt sakralny, ale także budynek o ogromnej wartości historycznej i architektonicznej, dlatego zależy nam, żeby przybliżać go mieszkańcom. Warto tu przyklęknąć, ale i docenić kunszt architektów. Wierzę, że po renowacji ten obiekt będzie oddziaływał na tkankę społeczną – przekonywał.

Przedmiotem projektu jest rewitalizacja Archikatedry w Częstochowie, stanowiącej jeden z najważniejszych zabytków miasta. Zakres projektu obejmuje wykonanie szeregu prac budowlanych i montażowych. Działanie mają przywrócić Archikatedrze dawną świetność oraz zabezpieczyć ten cenny zabytek przed żywiołami (ogień, woda), jak również działaniami ludzi. W ramach projektu zaplanowano prace w zakresie elewacji, wnętrza (cokół, posadzka, kaplice boczne), remont poddasza, piwnic  i sanitariatów. Wykonane zostaną podjazdy dla osób niepełnosprawnych, zrewitalizowana zostanie także nieczynna winda. Zakończenie realizacji przewidziane jest na 2019 rok.

  • kg
  • zdj. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły