Częstochowskie dni profilaktyki

05.12.2018

Częstochowskie dni profilaktyki

Konferencja dotycząca przemocy, dodatkowy dyżur przedstawicieli Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz warsztaty profilaktyczne dla uczniów i uczennic częstochowskich szkół podstawowych – to wydarzenia, które odbywają się w ramach kolejnej edycji Częstochowskich Dni Profilaktyki, w dniach 4 – 6 grudnia.

Jak co roku w grudniu, także i tym razem odbędzie się kolejna edycja Częstochowskich Dni Profilaktyki, koordynowanych przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy i Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Tegoroczne Dni rozpoczną się 4 grudnia, w Sali Złotej Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Focha 19/21, gdzie o godzinie 11.15 odbędzie się organizowana przez Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka VII Miejska Konferencja „Przemoc to zło, z którym możesz wygrać” pod patronatem Prezydenta Częstochowy . Wezmą w niej udział przedstawiciele samorządów, sądownictwa, organizacji pozarządowych, oświaty, pomocy społecznej oraz nauczyciele i młodzież z częstochowskich szkół. Konferencja będzie okazją do wymiany opinii i doświadczeń przedstawicieli środowisk zajmujących się pracą z ofiarami i sprawcami przemocy. Wśród prelegentów znajdzie się m.in. Mirosława Kątna – psycholog, mediator, przewodnicząca zarządu Krajowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka; efekty swojej działalności przedstawi Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, a pełnomocniczka prezydenta ds. równych szans wygłosi prelekcję pt. „Jak spotkać się w strefie empatii wolnej od stereotypów i przemocy”. W czasie konferencji uczniom częstochowskich szkół i podopiecznym świetlic zostaną wręczone nagrody w konkursie plastycznym „Kochaj, nie bij”.

Dzień później, 5 grudnia, popołudniowy dyżur będą pełnić przedstawiciele Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W siedzibie Komisji przy al. Wolności 14, do godz. 16:30 (a nie jak zazwyczaj wyłącznie w godzinach pracy Urzędu Miasta) będzie można uzyskać informacje na temat działań profilaktycznych realizowanych w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, procedury zobowiązania do leczenia odwykowego oraz złożyć wniosek o zastosowanie leczenia odwykowego względem osoby podejrzewanej o uzależnienie od alkoholu.

Nie zabraknie także inicjatyw skierowanych do dzieci i młodzieży. 6 grudnia w Szkole Podstawowej Nr 8 przy ul. Szczytowej 28/30 odbędą się warsztaty profilaktyczne pn. „Profilaktycznie – Bezpiecznie – Świątecznie”. Do udziału w zajęciach mających na celu przeciwdziałanie patologiom społecznym i uzależnieniom poprzez rozwijanie umiejętności społecznych dzieci i młodzieży oraz wskazanie form zagospodarowania czasu wolnego zaproszono 150 uczniów częstochowskich szkół podstawowych. W programie przewidziano m.in. warsztaty profilaktyczne pod nazwą „Uwierz w Siebie Aniele”, warsztaty wyplatania profilaktycznych bransoletek, tworzenie kartek profilaktycznych do Świętego Mikołaja oraz warsztaty integracyjne, w tym artystyczne decoupage.

Wzmożone działania profilaktyczne prowadzone są aktualnie w częstochowskich szkołach, zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych. W ramach realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz programu „Młodość bez uzależnień”, placówki oświatowe realizują programy profilaktyczne. Wśród przedsięwzięć znajdują się m.in. warsztaty dla grona pedagogicznego z zakresu rozpoznawania wczesnych symptomów uzależnień wśród dzieci i młodzieży czy warsztaty dla rodziców rozwijające umiejętność komunikacji z dzieckiem, zwłaszcza w sytuacjach problemowych.

  • oprac. Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły