Częstochowskie rugbistki Wicemistrzyniami Polski Kobiet U16!

16.06.2022

Częstochowskie rugbistki Wicemistrzyniami Polski Kobiet U16!

Podczas Mistrzostw Polski Kobiet U16 w rugby7, który rozegrany został w niedzielę 12 czerwca, kadetki Rugby Club Częstochowa zajęły 2 miejsce, zapewniając sobie tym samym tytuł wicemistrzyń.

W turnieju wzięło udział pięć drużyn – oprócz RCC, rywalizowały także zespoły Budowlanych Łódź, Amazonek Lublin, Atomówek Łódź i Błyskawic Rzeszów.  Turniej został rozegrany systemem „każdy z każdym”. Częstochowskie zawodniczki przed turniejem zajmowały 2 miejsce w cyklu. W pierwszym meczu RCC zmierzyło się z Atomówkami Łódź. – Udało nam się w nim zdominować rywala i pod koniec pierwszej połowy wygrywaliśmy już 15:0. Wtedy to doszło do kontrowersyjnej sytuacji, gdy jedna z naszych zawodniczek zaszarżowała rywalkę na granicy przepisów. Sędzia nie uznał tej sytuacji za przewinienie i kontynuował grę. Wówczas na boisko z pretensjami wkroczył trener łodzianek, który najpierw został ukarany czerwoną kartką, a gdy to nie przyniosło skutku, sędzia ukarał cały zespół Atomówek walkowerem. W tej sytuacji w protokole wpisano naszą wygraną 25:0 – relacjonuje klub. W kolejnym meczu częstochowskie kadetki zmierzyły się z Amazonkami Lublin. Spotkanie to zakończyło się zwycięstwem Amazonek. Przegrana z Lublinem obudziła w zespole częstochowianek sportową złość, którą zawodniczki mogły wyładować w starciu z Rzeszowem. RCC panowało na boisku i nawet na chwilę nie dały dojść do głosu rywalkom, pokonując je 44:0. Ostatni mecz okazał się spotkaniem o Mistrzostwo Polski. Wyniki turnieju i cyklu sprawiały, że RCC musiało pokonać Budowlanych Łódź, aby zdobyć złote medale. Łodziankom tymczasem starczał remis, lub ich wygrana. Niestety mecz ten zakończył się remisem 19:19. – Mimo heroicznej postawy wymarzone mistrzostwo uciekło nam z rąk. Sport pokazał swoje najbrutalniejsze oblicze. U naszych zawodniczek wyczuwalny był niedosyt, ale też i radość, gdyż w końcu wicemistrzostwo Polski, to największy sukces w historii naszego klubu i dziewczyny zapisały się na stałe w jego annałach – podsumował klub. W ostatecznym rozliczeniu Mistrzyniami Polski zostali Budowlani Łódź, a wicemistrzostwo powędrowało do Rugby Club Częstochowa. Brązowe medale zawisły na szyjach Amazonek Lublin, a poza podium uplasowały się w  następującej kolejności Atomówki Łódź i Błyskawice Rzeszów.

– To był bardzo szalony sezon. Jesienią najpierw zdecydowanie wygraliśmy turniej w Lublinie, żeby później w Łodzi w mocno osłabionym składzie zająć zaledwie 4. miejsce. Później wiosną zaczęło się od odwołanego przez śnieg turnieju w Częstochowie, a następnie 2. miejsc w Rzeszowie, Lublinie i na finale w Łodzi. Z jednej strony szkoda mistrzostwa, które było bardzo blisko, z drugiej strony nie ma co gdybać i trzeba cieszyć się z Wicemistrzostwa Polski. Żadna z drużyn naszego klubu, nigdy dotąd nie była tak wysoko. Chciałbym jeszcze raz bardzo pogratulować i podziękować dziewczynom za trud włożony we wszystkie mecze i ufanie mi nawet w trudnych momentach. To była czysta przyjemność pracować z nimi. Teraz czas na zasłużony odpoczynek i niedługo trzeba będzie zacząć myśleć o następnym sezonie – podsumował trener naszych zawodniczek – Michał Krzypkowski.

Skład na finale: Laura Borowska, Paulina Grzyb, Nicola Kiedrzynek, Kornelia Korzeniowska, Nicole Ligudzińska, Oliwia Matras, Weronika Musialik (kapitan), Amelia Ormińska, Lena Szarek, Daria Wąchała, Julia Weżgowiec, Nina Wiśniewska.

Mecze:
Błyskawice Rzeszów 0:34 Budowlani Łódź
RC Częstochowa 25:0 Atomówki Łódź (punkty dla RCC: Borowska 5pkt. – 1P; Weżgowiec 5pkt. – 1P; Wiśniewska 5pkt. – 1P)
Amazonki Lublin 21:22 Błyskawice Rzeszów
Budowlani Łódź 46:0 Atomówki Łódź
RC Częstochowa 12:24 Amazonki Lublin (Borowska 5pkt. – 1P, Wiśniewska 5pkt. – 1P; Musialik 2pkt. – 1pd)
Błyskawice Rzeszów 24:5 Atomówki Łódź
Budowlani Łódź 51:0 Amazonki Lublin
RC Częstochowa 44:0 Błyskawice Rzeszów (Borowska 10pkt. – 2P; Weżgowiec 10pkt. – 2P; Wiśniewska 10pkt. – 2P; Matras 5pkt. – 1P; Ormińska 5pkt. – 1P; Musialik 4pkt. –  2pd)
Atomówki Łódź 15:21 Amazonki Lublin
RC Częstochowa 19:19 Budowlani Łódź (Borowska 5pkt. – 1P; Ormińska 5pkt. – 1P; Wiśniewska 5pkt. – 1P; Musialik 4pkt. – 2pd)

Klasyfikacja turnieju w Rzeszowie:
1. Budowlane Łódź – 20pkt.
2. RC Częstochowa – 18pkt.
3. Błyskawice Rzeszów – 16pkt.
4. Amazonki Lublin – 14pkt.
5. Atomówki Łódź – 12pkt.

Klasyfikacja Mistrzostw Polski:
1. Budowlani Łódź – 92pkt.
2. Rugby Club Częstochowa – 88pkt.
3. Amazonki Lublin – 80pkt.
4. Atomówki Łódź – 76pkt.
5. Błyskawice Rzeszów – 64pkt.

Skład Rugby Club Częstochowa w trakcie całego sezonu 2021/2022 (wg ilości rozegranych turniejów):
– Laura Borowska (5 turniejów; wypożyczona z KS Rugby Ruda Śląska)

– Nicole Ligudzińska (5 turniejów)
– Weronika Musialik (5 turniejów)
– Julia Weżgowiec (5 turniejów)
– Nina Wiśniewska (5 turniejów)
– Nicola Kiedrzynek (4 turnieje)
– Nikola Giełażys (3 turnieje; wypożyczona z RC Bełchatów)
– Kornelia Korzeniowska (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków/Hegemona Mysłowice)
– Oliwia Matras (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków)
– Amelia Ormińska (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków)
– Lena Szarek (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków/Hegemona Mysłowice)
– Daria Wąchała (3 turnieje;  wypożyczona z Juvenii Kraków)
– Oliwia Borczyk (2 turnieje; wypożyczona z RC Bełchatów)
– Paulina Grzyb (1 turniej)
– Magdalena Kaszyńska (1 turniej)
– Jessica Wojciechowska (1 turniej; wypożyczona z RC Bełchatów)

Zadanie „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w zakresie rugby”, jest dofinansowane z środków budżetowych Gminy Miasta Częstochowy.

źródło i fot.: Rugby Club Częstochowa

  • pn
Najnowsze artykuły