Częstochowskie szkolnictwo muzyczne ma już 120 lat

29.08.2024

Częstochowskie szkolnictwo muzyczne ma już 120 lat

W piątek, 6 września w Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się uroczysty koncert absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego z okazji 120-lecia częstochowskiego szkolnictwa muzycznego.

Narodziny edukacji muzycznej w Częstochowie związane są z postacią Ludwika Wawrzynowicza. Był to pochodzący z Warszawy kompozytor, pedagog, dyrygent, krytyk muzyczny. – Do naszego miasta przyjechał on w 1902 roku, by objąć funkcję dyrektora Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, a zarazem dyrygenta działających pod egidą tego  towarzystwa zespołów wokalnych. W 1904 roku powołał do życia szkołę muzyczną – prywatną, ale pierwszą w Częstochowie. Wcześniej działała tu bowiem tylko szkoła przy Kapeli Jasnogórskiej, kształcąca wyłącznie na jej potrzeby. Ludwik Wawrzynowicz kierował swoją placówką nieprzerwanie do 1946 roku – wtedy połączyła się ona z ledwo co powołanym Instytutem Muzycznym Kolegium Nauczycieli Muzyki, czyli… dzisiejszym Zespołem Szkół Muzycznych. Swoje pierwsze instrumenty szkoła zawdzięczała Ludwikowi Wawrzynowiczowi – przekazał je na jej użytek nieodpłatnie. On sam uczył w niej jeszcze fortepianu przez parę lat po wojnie, a potem brał udział w powołaniu do życia ogniska muzycznego i także – krótko – uczył w nim – informują organizatorzy.

W związku z tym, że mija właśnie 120 lat od utworzenia szkoły Wawrzynowicza w Częstochowie, 6 września, w piątek, w sali koncertowej Filharmonii będzie można usłyszeć absolwentki i absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego, placówki kontynuującej dziedzictwo edukacji muzycznej w naszym mieście. Koncert zacznie się o godz. 18, a wcześniej planowana jest jeszcze oficjalna część jubileuszu.

Na scenie wystąpią:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Marcin Mirowski / dyrygent

Agata Piątek – klarnet / klasa klarnetu Wojciecha Pydy
Mateusz Żurawski – obój / klasa oboju Marcina Langnera
Maria Belica-Mieczkowska – skrzypce / klasa skrzypiec Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy
Emanuel Ogrodniczek – altówka / klasa altówki Tomasza Ptaka
Piotr Pyda – trąbka / klasa trąbki Marka Piątka
Piotr Nowak – trąbka / klasa trąbki Marka Piątka
Krzysztof Tomczyk – waltornia / klasa waltorni Maryli Limanowskiej
Artur Janda – baryton / klasa fortepianu Henryki Zasempy-Kozery
Tomasz Rak – baryton / wydział wychowania muzycznego
Łukasz Szyszko – perkusja / klasa perkusji Marcina Serwacińskiego

Beata Młynarczyk / prowadzenie koncertu

Bilety można kupić online na stronie internetowej lub w kasie Filharmonii.

 

  • Oprac. pn
Najnowsze artykuły