Czujniki w Blachowni

30.10.2018

Czujniki w Blachowni

W czterech miejscach w gminie Blachownia – centrum miasta, na osiedlu Leśna, w Łojkach oraz w Ostrowach – zainstalowane zostały czujniki jakości powietrza.

Po zainstalowaniu aplikacji AIRLY na swoim telefonie, każdy z nas może monitorować jakość powietrza w gminie. Odczyt możliwy jest także na stronie www.onet.pl, www.interia.pl, a wkrótce również na www.wp.pl

Dzięki lokalizacji GPS, aplikacja samoczynnie wyszukuje najbliższy czujnik i przedstawia wyniki zawartości biosfery. Dzięki temu urządzeniu możemy kontrolować spadek jakości oraz wpłynąć na zmniejszenie zanieczyszczenia m.in. kontrolując palenie w piecach nieodpowiednimi odpadami, a co za tym idzie redukcję emisji szkodliwych substancji do powietrza.

Aplikacja AIRLY przedstawia wyniki w rozbiciu na poniższe wskaźniki:

CAQI czyli indeks jakości powietrza, temperatura, ciśnienie, wilgotność, PM 2.5 oraz PM 10.

W najbliższej przyszłości planowane jest zamontowanie tablicy ledowej na budynku centrum przesiadkowego, w celu przedstawiania aktualnych pomiarów na terenie całej gminy.

– Stałe monitorowanie jakości powietrza w naszej gminie z pewnością przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń, a nasze powietrze i walory krajoznawcze wpłyną na rozwój turystyki – zaznacza Urząd Miejski w Blachowni.

Firma AILRY buduje sieć sensorów powietrza dla miast i gmin.  Dzięki powyższemu rozwiązaniu możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online. Głównym celem jest zbudowanie gęstej sieci sensorów w całej Polsce, co wpłynie na zwiększenie świadomości tego, czym oddychamy na co co dzień. Pozwoli to także na zidentyfikowanie źródeł problemów i ich dokładnej lokalizacji.

– Pierwszym krokiem do walki ze smogiem jest identyfikacja źródeł problemu i zwiększenie świadomości wśród mieszkańców i władz. Lokalny stan powietrza może być w pełni mierzony tylko wtedy, gdy występuje gęsta sieć czujników zanieczyszczenia powietrza. Jakość powietrza w miejscach oddalonych od siebie nawet o kilka kilometrów może się diametralnie różnić. Bez sieci regularnie umieszczonych sensorów niemożliwe jest zlokalizowanie miejsc najbardziej dotkniętych problemem, a także zidentyfikowanie przyczyn – gęsta sieć czujników jest więc pierwszym krokiem do walki ze smogiem – podkreśla lokalny magistrat.

  • oprac. Katarzyna Gwara
  • zdj. UM Blachownia
Najnowsze artykuły