Czy ciąża oznacza kres radości w związku?

20.07.2021

Czy ciąża oznacza kres radości w związku?

W niejednym czasopiśmie czy poradniku skierowanym do kobiet można przeczytać, że ciąża to najpiękniejszy okres w życiu każdej pani. Zdecydowanie rzadziej mówi się natomiast o tym, w jaki sposób oczekiwanie na dziecko zmienia relacje damsko-męskie. Przyszli rodzice nie zawsze wiedzą, co zrobić, aby w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy nie zaprzepaścić dotychczasowej więzi.

Ciąża, czyli… katastrofa?

Kobiety reagują na wieść o ciąży rozmaicie. Sporo będzie tutaj zależało od sytuacji życiowej przyszłej mamy: jej statusu społecznego, zarobków, warunków mieszkaniowych. Przede wszystkim jednak od relacji z ojcem dziecka. Ten ostatni czynnik okaże się decydujący dla przyszłości całej trójki. Nic zatem dziwnego, że ciężarna pani oczekuje od partnera natychmiastowej radości z poczęcia potomka. A zamiast owej radości obserwuje niejednokrotnie spore zaskoczenie i strach.

 

Nieplanowana ciąża bywa dla mężczyzny szokiem. Momentalnie widzi on w wyobraźni wrzeszczące wniebogłosy niemowlę, którego potrzeby zaczną błyskawicznie przesłaniać rodzicom resztę świata. Koniec z imprezami, weekendowymi wyjazdami w góry czy piwem ze znajomymi. Zamówione kilka dni wcześniej dildo wyląduje pewnie w garażu, bo młode matki mają przecież zupełnie inne rzeczy na głowie. Jednym słowem: dramat.

 

Pierwsze reakcje w takim stylu są – zdaniem ekspertów – całkowicie naturalne. Bynajmniej nie przesądzają o tym, że partner okaże się w nadchodzących latach kiepskim ojcem. Potrzebuje po prostu trochę czasu, aby okrzepnąć w całkowicie nowej dla siebie roli. Nie należy go w tym popędzać. Znacznie lepiej dać czas i przestrzeń do akceptacji i nauki nowej roli.. Taka strategia przyniesie zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Mężczyzna przymuszany do ojcostwa poczuje się zaszczuty i niepewny siebie, co jeszcze bardziej skomplikuje relację w związku.

Owa relacja nie musi zaś wcale ucierpieć w okresie ciąży. Pamiętaj, że kluczową rolę odgrywa dobra komunikacja między partnerami oraz szczerość w wyrażania wszelkich obaw. To normalne, jeśli para u progu rodzicielstwa czuje, że może temu zadaniu nie podołać. Najistotniejsze jest udzielanie sobie wzajemnego wsparcia oraz (w miarę możliwości) uzyskiwanie go także od otoczenia.

 

 

Jak w czasie ciąży pielęgnować związek?
Im więcej czasu mija od uzyskania przez kobietę pozytywnego wyniku testu ciążowego, tym większa szansa na odbudowę kondycji samego związku. Para stopniowo zaczyna wypracowywać dla siebie nowy język, w którym odtąd znajdzie się miejsce także i dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Jego cicha obecność nie powinna jednak odbierać przyszłym rodzicom radości z tych ostatnich miesięcy spędzanych tylko we dwoje.

 

Specjaliści podpowiadają ciężarnym paniom, aby w owym szczególnym okresie nie wahały się prosić partnerów o pomoc we wszelkich sprawach życia codziennego. Nieważne, czy chodzi o umycie okien, czy o załatwienie czegoś w urzędzie. Facet powinien czuć się potrzebny i doceniany. W zamian czekają go miłe niespodzianki. Drugi trymestr ciąży charakteryzuje się bowiem z reguły zdecydowanym wzrostem kobiecego libido. Pokaż więc, że jesteś nie tylko przyszłą matką, ale także zmysłową kobietą. Zamów pikantną bieliznę nocną i spędźcie razem relaksujące chwile.

Przed narodzinami dziecka warto udać się na wspólne zakupy ubranek i akcesoriów. Wybór ciuszków dla niemowlaka może wprawdzie przekraczać męskie kompetencje, ale już kupno fotelika samochodowego z pewnością obudzi w przyszłym tacie autentyczną ciekawość poznawczą. W ten sposób, dzięki metodzie małych kroków, partner oswoi się z rodzicielską codziennością. Nie straci zarazem chęci, aby nadal dbać o szczęście w związku.

  • KM
Najnowsze artykuły