Czy możemy prowadzić samochód z ręką w gipsie?

29.01.2017

Czy możemy prowadzić samochód z ręką w gipsie?

Kierowanie autem wymaga sprawności, a złamana kończyna może zdecydowanie utrudnić wykonywanie niektórych manewrów. Policja teoretycznie nie może wystawić nam mandatu, jednak w przypadku, gdy prowadzenie samochodu będzie sprawiało nam trudność, tym samym przyczynimy się do stworzenia zagrożenia na drodze – wtedy też mundurowy może zakazać nam dalszej jazdy. Jeżeli dojdzie do wypadku czy kolizji z powodu naszej tymczasowej niesprawności z pewnością za to odpowiemy. Musimy pamiętać, że nie tylko złamana noga lub ręka mogą przeszkadzać nam w prowadzeniu. Obowiązuje bezwględny zakaz używania telefonu komórkowego, chyba, że korzystamy z niego w oparciu o zestaw głośnomówiący. Z jednej strony kontrowersyjny może wydać się fakt, że takie czynności jak rozmowa przez CB radio nie są już zabronione, ale z drugiej – ciągle słyszymy o wypadkach, które spowodował ktoś, rozmawiający przez telefon lub piszący smsa.

Lepiej więc nie ryzykować – również w przypadku gdy jesteśmy ograniczeni fizycznie, ale prawnie nie ku temu przeciwskazań.

  • Paula Nogaj
  • zdj. arc
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły