Czy to już epidemia?

26.10.2018

Czy to już epidemia?

W województwie śląskim dynamicznie rośnie liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli
żółtaczkę. Spośród 1066 przypadków WZW na terenie całego kraju, blisko połowa wystąpiła właśnie w śląskim.
W tych niechlubnych statystykach przoduje niestety Częstochowa!

Wirusowe zapalenie wątroby typu A potocznie zwane jest żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. Jest ono bardzo groźne, a powikłania po nim mogą okazać się śmiertelne. Na terenie Polski od początku roku do połowy października odnotowano 1066 przypadków WZW A. Przy czym aż 536 zachorowań wystąpiło w województwie śląskim. Z tego najwięcej było do tej pory w Częstochowie – w sumie 229 (27 z nich odnotowano tylko w październiku). Na drugim miejscu pod względem zachorowań jest Sosnowiec. Jednak liczba chorych jest mniejsza o ponad połowę – zanotowano tam bowiem 106 przypadków. Dalej jest Dąbrowa Górnicza (34), Kłobuck (29), Bytom (28), Katowice (24) i Tychy (21).

Epidemiolodzy twierdzą, że możemy mówić o początkach epidemii – ale nie tylko w województwie śląskim, ale w całej Polsce.

Spośród wszystkich osób chorych w pierwszej połowie października hospitalizacji podlegało 28 osób (tj. 90% chorych). Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach wynika, że występują zarówno zachorowania pojedyncze, jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie). W 59 ogniskach odnotowanych w 2017 roku doszło łącznie do 153 zachorowań, natomiast w 56 odnotowanych dotychczas ogniskach w roku 2018 zachorowało 168 osób.

Do zakażenia może dojść poprzez:
– spożycie skażonego pożywienia lub skażonej wody (podstawowa droga),

–  kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),

– kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny – mycie rąk przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety, a także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków (dokładne mycie owoców i warzyw). Brak jest specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest:

₋ osobom  wyjeżdżającym do krajów  o wysokiej i  pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A

₋ osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi

₋ dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

 

Zachorowania za WZW A w województwie śląskim w latach 2012-2018 (dane tylko do 15 października)

 

Lata

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

Ogółem

16

4

9

7

3

547

536

Przy tej okazji przypominamy, że w związku z zaistniałą sytuacją władze samorządowe podjęły decyzję o sfinansowaniu szczepień przeciwko żółtaczce. Na szczepienia przeznaczonych zostanie 350 tys. zł z budżetu miasta Częstochowy, co pozwoli na objęcie szczepieniami ok. 1000 mieszkańców. Ogłoszenie konkursu ofert na wybór realizatora szczepień ukazało się 4 października. Po wyłonieniu realizatorów na stronie www.czestochowa.pl dostępne będą szczegółowe informacja nt. możliwości zaszczepienia się.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły