Czy w sklepach jest taniej? Sprawdziliśmy!

01.02.2022

Czy w sklepach jest taniej? Sprawdziliśmy!

Ceny podstawowych produktów żywnościowych taki jak pieczywo, mięso, ryby, czy nabiał miały zostać od 1 lutego obniżone. To efekt wprowadzenia zerowej stawki VAT. Postanowiliśmy sprawdzić, czy w sklepach rzeczywiście jest taniej.

Zgodnie z ustawą do zera spadł VAT na żywność i napoje objęte do tej pory stawką 5 proc. Odrobinę tańsze powinny więc być między innymi mięso, ryby, a także zrobione z nich przetwory, do tego produkty mleczarskie, warzywa i owoce oraz przetwory z nich. Obniżka objęła również zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, tłuszcze, oleje, a także niektóre napoje. W przypadku tych ostatnich chodzi o te zawierające minimum 20 procent soku owocowego bądź warzywnego, a także napoje mleczne i mleka roślinne.

Resort finansów zapewnił, że przedsiębiorcy nie stracą na obniżce VAT. Sami też mogą nabyć powyższe produkty w hurtowniach bez podatku, gdyż jak wskazano „obniżone stawki są stosowane niezależnie od statusu odbiorcy”.

Odwiedziliśmy kilka sklepów, w tym jeden z popularnych dyskontów. Ceny w wielu miejscach rzeczywiście są o kilka groszy niższe. Oczywiście niższe od tych, które mieliśmy w ciągu ostatnich kilkunastu dni. A jak wiadomo, w wielu przypadkach podniesiono je, aby później móc je obniżyć.

Co ciekawe, produkty, których ceny są niższe, zostały wyraźnie oznaczone. W Biedronce na przykład na każdej cenówce mamy informację, skąd wzięła się niższa cena i ile dany produkt kosztował wcześniej.

Niższe stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać do 31 lipca 2022 r.

  • kg
Najnowsze artykuły