Czy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

01.07.2022

Czy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

W ostatnim czasie dość często poruszanym wątkiem jest kwestia stałego oprocentowania kredytów. Temat ten nagłośnił głównie kredyt hipoteczny i jego rosnące – wraz z podnoszonymi stopami procentowymi – raty. Okazuje się to także możliwe przy ofercie, jaką stanowi kredyt gotówkowy. Stałe oprocentowanie to jeden z często pojawiających się w ofertach reklamowych parametrów. Co warto wiedzieć o takich propozycjach? Czy w każdym przypadku opłaca się na nie zdecydować?

1. Kredyt gotówkowy a stałe oprocentowanie – na czym to polega?
2. Jak wylicza się stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego?
3. Zalety i wady kredytu ze stałym oprocentowaniem
Które banki oferują kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem? Wbrew pozorom, nie jest to takie łatwe. Ranking będący ważną sugestią znajdziesz na https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe. Więcej informacji na temat finansowania także udostępnia Totalmoney.pl.

Kredyt gotówkowy a stałe oprocentowanie – na czym to polega?
Standardowe kredyty oferowane przez instytucje finansowe charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, co oznacza, że wysokość rat w czasie prezentuje się różnie, w zależności od poziomu wskaźnika WIBOR. Kredytobiorca nie wie zatem, ile środków w przyszłości pochłonie miesięczna rata. Kredyt gotówkowy o stałym oprocentowaniu jest odporny na wahania tego wskaźnika. Przez cały okres obowiązywania umowy kredytu rata ma identyczną wysokość.

Charakterystyczna dla kredytu ze stałym oprocentowaniem jest więc stabilna rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO, niepoddająca się inflacji oraz innym wskaźnikom. Oznacza to, że całkowity koszt kredytu znasz już w chwili zawarcia umowy kredytu i nic cię w tej kwestii nie zaskoczy.

Jak wylicza się stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego?
W jaki sposób obliczana jest ta całkowita kwota kredytu? Warto wiedzieć, że wysokość kredytu uzależniona jest nie tylko od wysokości pożyczanej kwoty, czyli późniejszego kapitału, ale także od marży banku oraz oprocentowania. Rozbieżności między ofertami są jednak dość znaczne, a poznasz je wcale nie na podstawie ogólnej oferty, ale złożonego wniosku i decyzji kredytowej.

Upraszczając, im wyższy kredyt i mniej stabilna sytuacja potencjalnego kredytobiorcy, tym kredyt będzie bardziej ryzykowny, dlatego bank może zastosować wyższe oprocentowanie. Wpływ na nie ma również sytuacja gospodarcza. Jednak później to oprocentowanie zmienne staje się na nią wrażliwe.

Zalety i wady kredytu ze stałym oprocentowaniem
Czy kredyt konsumencki ze stałym oprocentowaniem to dobry wybór w obecnych okolicznościach? Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność sytuacji gospodarczej, zdecydowanie tak. Okazuje się bowiem, że dostać kredyt gotówkowy na podstawie analizy zdolności kredytowej nie oznacza, że dane te pozostaną aktualne w perspektywie nadchodzących miesięcy. Do najważniejszych zalet takich ofert zaliczamy zatem:

przewidywalność sytuacji bezpieczeństwo finansowe gospodarstwa domowego,
łatwość planowania budżetu,
gwarancja stałej raty niezależnie od okoliczności.
Czy w związku z tym można dostrzec jakieś wady takich kredytów gotówkowych? Niestety, tak. Z reguły raty kredytów ze stałym oprocentowaniem na starcie są wyższe niż ich odpowiedniki z ratami zmiennymi. Oznacza to, że przynajmniej początkowo będziesz płacić więcej niż osoba, która zaciągnęła zobowiązanie o podobnych parametrach kwotowych i czasowych, jednak postawiła na tę drugą opcję. Niektóre banki wymagają również w kontekście stałej raty wyższej zdolności kredytowej.

Odpowiedź na pytanie, czy i kiedy warto zaciągnąć kredyt ze stałym oprocentowaniem stanowi więc kwestię mocno indywidualną.

  • KM
Najnowsze artykuły