Defibrylator w myszkowskiej komendzie

26.11.2018

Defibrylator w myszkowskiej komendzie

Komenda Powiatowa Policji w Myszkowie otrzymała nowy defibrylator. Urządzenie ratujące życie zostało pozyskane dzięki wsparciu policyjnych związków zawodowych. Defibrylator z pewnością zwiększy bezpieczeństwo zarówno mieszkańców Myszkowa, jak i osób odwiedzających komendę. W sytuacji nagłego zatrzymania krążenia policjanci już wiedzą, jak podjąć skuteczną akcję reanimacyjną jeszcze przed przybyciem pogotowia ratunkowego.

W urządzenie ratujące życie AED wyposażono dyżurnych myszkowskiej jednostki, którzy służbę pełnią całodobowo. – W ramach doskonalenia zawodowego, ratownik medyczny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Myszkowa przeprowadził szkolenie dyżurnych z zakresu wykorzystania defibrylatora w sposób praktyczny – mówi   asp. sztab. Barbara Poznańska, oficer prasowy myszkowskich policjantów. Defibrylator AED to urządzenie, które poprzez elektrody połączone do ciała pacjenta analizuje rytm serca i w razie potrzeby jest w stanie dostarczyć do niego impuls elektryczny. Celem defibrylacji (wyładowania) jest przywrócenie prawidłowego rytmu serca poszkodowanego. Sprzęt składa się z jednostki centralnej zasilanej baterią oraz z kompletu elektrod wraz z kablami. Dzięki zaawansowanej technologii, po przyklejeniu do klatki piersiowej ofiary dwóch elektrod (pod prawym obojczykiem i na lewym boku poniżej serca), defibrylator sam wydaje instrukcje postępowania. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i pomocne, ponieważ samo instruuje, jakie kroki powinna podjąć osoba ratująca życie. Wyświetlając polecenia na ekranie oraz głosowo, urządzenie przejmuje nadzór nad akcją ratunkową. Analizuje rytm serca poszkodowanego (EKG) i decyduje o tym, czy przeprowadzenie defibrylacji jest konieczne, czy należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. W przypadku wystąpienia migotania komór, przez klatkę piersiową i serce poszkodowanego przepuszczany jest prąd stały o napięciu ok. 1500V w czasie ok. 0,2 s. –  Defibrylatory typu AED projektowane są tak, aby maksymalnie uprościć ich stosowanie i przeznaczone są do użytku dla ratującego posiadającego jedynie elementarne przeszkolenie. Zadaniem osoby ratującej jest włączenie defibrylatora, naklejenie elektrod na odsłoniętą klatkę piersiową ofiary i wykonywanie komend głosowych defibrylatora – podsumowuje asp. sztab. Barbara Poznańska.

  • Katarzyna Gwara
  • zdj. KPP Myszków
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły