Delegacja radnych z Berdyczowa dziękowała za pomoc

23.05.2022

Delegacja radnych z Berdyczowa dziękowała za pomoc

Delegacja radnych z Berdyczowa gościła 19 maja w Urzędzie Miasta Częstochowy, aby podziękować za pomoc i dary otrzymane po napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę.

Artur Iwanenko, Jurij Nikolaenko oraz Wasilij Toloczko zostali przywitanie w częstochowskim magistracie przez przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Niesmacznego, zastępcę prezydenta Częstochowy Ryszarda Stefaniaka, naczelnika Wydziału Edukacji Rafała Piotrowskiego i dyrektora Zespołu Szkół im. Kochanowskiego Mariusza Zawadę. – Ryszard Stefaniak i Rafał Piotrowski nie od dziś pracują na rzecz wzmocnienia kontaktów Częstochowy z ukraińskimi miastami, w tym z Berdyczowem. Idea nawiązania ścisłej współpracy między samorządami narodziła się w czerwcu 2021 r. podczas ich wizyty, kiedy spotkali się z merem oraz reprezentantami tamtejszych władz przy okazji Dni Berdyczowa i Dni Kultury Polskiej – przypomina Urząd Miasta Częstochowy. Berdyczów to ok. 80-tysięczne miasto rejonowe położone na południe od Żytomierza. Miasto mające silne symboliczne związki z polskością, polskimi dziejami i kulturą. W mieście działają organizacje polonijne. Polacy zamieszkali na terenie Berdyczowa stanowią ok. 10-20% społeczności. Berdyczów słynie z zabytkowego klasztoru karmelitów bosych. Jako miejsce kultu maryjnego uznawany jest za duchową stolicę Ukrainy, odgrywając podobną rolę jak Częstochowa w kraju. W październiku 2021 r. doszło do kolejnej wizyty delegacji częstochowskiego samorządu oraz placówek oświatowych w Berdyczowie, tym razem głównie poświęconej podpisaniu porozumień o współpracy szkół. Z uwagi na znaczenie kontaktów Rodaków z Polakami z Macierzy oraz potrzebę budowania więzi przyjaźni miedzy Polską a Ukrainą, w 2021 roku podpisano list intencyjny w sprawie współpracy miast. Przedmiotem porozumień podpisanych przez szkoły jest ich długoterminowa współpraca w zakresie międzynarodowej wymiany – na zasadach równości, wzajemnego szacunku i zaufania – oraz zapoznanie szkół zaangażowanych w tę współpracę z kulturą obu narodów, życiem społecznym i kulturalnym czy procesami edukacyjnymi w obu państwach. W styczniu tego roku delegacja z ukraińskiego Berdyczowa odwiedziła Częstochowę, potwierdzając chęć podjęcia stałej współpracy z naszymi placówkami oświatowymi. Goście – z Oleną Petrivską, zastępczynią mera Berdyczowa i deputowanymi Berdyczowskiej Rady Miejskiej – spotkali się w Urzędzie Miasta m.in. z władzami Częstochowy i dyrektorami szkół. Z kolei 3 marca, już po inwazji wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Rada Miasta Częstochowy przyjęła uchwałę w sprawie podjęcia współdziałania z Berdyczowem na Ukrainie w ramach współpracy miast partnerskich.

W związku z napaścią Rosji na Ukrainę, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy zwrócił się z prośbą do szkół i placówek oświatowych o szczególne zaangażowanie w pomoc mieszkańcom Ukrainy zarówno tym, który byli zmuszeni uciec przed wojną, jak również tym, którzy pozostali w swoim kraju. Rozpoczęto rzeczową pomoc mieszkańcom Ukrainy. Zbiórki w częstochowskich szkołach trwały od 28 lutego. Zebrane dary wypełniły busy, w których zawieziono je do Berdyczowa, jak i innych miast w Ukrainie. W zbiórki pomocy od samego początku wojny przeciwko Ukrainie zaangażowani byli Ryszard Stefaniak i Rafał Piotrowski, a także członkowie Towarzystwa Patriotycznego „Kresy”, Wspólnoty Polskiej oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich.

 

  • pn
Najnowsze artykuły