27.08.2017

Dłużnik nie będzie anonimowy

Ministerstwo Finansów ma nowy pomysł, jak walczyć z dłużnikami – zamierza stworzyć portal, na którym przedsiębiorcy będą mogli sprawdzić, czy ich kontrahent płaci podatki, ZUS i inne opłaty. Trafić na niego wcale nie będzie trudno – wystarczy mieć łączną zaległość wraz z odsetkami przekraczającą pięć tysięcy złotych.

O całej sprawie poinformowała “Rzeczpospolita”. Rejestr Należności Publicznoprawnych ma zostać uruchomiony na początku 2018 roku. Znajdą się w nim informacje o tym, czy dana osoba płaci podatki, ZUS, czy reguluj np. opłaty za użytkowanie wieczyste czy mandaty. – Rejestr ma zwiększyć bezpieczeństwo w kontaktach biznesowych – czytamy w “Rzeczpospolitej”. – Dłużników powinno to zmobilizować do dobrowolnej zapłaty bez konieczności wszczynania egzekucji – powiedział na łamach dziennika wiceminister finansów Paweł Cybulski. W jaki sposób będzie można korzystać z rejestru? Tego na razie nie wiadomo. Ministerstwo Finansów ma to określić w stosownym rozporządzeniu. Wiceminister Cybulski zdradził na razie, że będzie można sprawdzać tego, kto się na to zgodzi. W praktyce firma zyska dostęp do informacji na temat kontrahenta, jeżeli będzie miała jego pisemne upoważnienie. Ma być ono ważne przez 60 dni.

  • oprac. kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły