11.09.2017

Do odnowionych szkół

Prawie wszystkie wakacyjne remonty w szkołach już zakończono. Pochłonęły one blisko 4,5 mln zł. Te bardziej pracochłonne zostaną sfinalizowane w najbliższych tygodniach.

Ostatnie remonty dotyczą 20 placówek oświatowych. Wartość robót budowlanych, sfinansowanych z budżetu Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych to około 4 mln zł.

Po wakacjach z odnowionych sal gimnastycznych skorzystają uczniowie SP nr 24 przy ul. Hubermana i Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. św. Augustyna, a od 8 września – uczniowie II LO im. R. Traugutta i Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego. Jedynie w Zespole Szkół nr 15 (obecnie SP nr 19) przy ul. Orlej prace zakończą się pod koniec listopada. Remonty obejmują m.in. wymianę instalacji centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej, oświetlenia, remonty ścian oraz wymianę starego parkietu na nowy lub podłogę sportową.

Z końcem lipca zakończono  remonty dachów w SP nr 11 przy ul. Festynowej, SP nr 21 przy ul. Sabinowskiej, Zespole Szkół nr 2 (obecnie SP nr 15) przy ul. Wirażowej, Zespole Szkół Specjalnych nr 23 przy Legionów oraz Miejskim Przedszkolu nr 37 przy ul. Sportowej.

Nowe okna pojawiły się już w SP nr 2 przy ul. Baczyńskiego, SP nr 36 przy ul. Kasztanowej oraz w Miejskim Przedszkolu nr 7 przy ul. Mireckiego.

Zakończono prace przy wymianie instalacji centralnego ogrzewania w SP nr 22 (ul. Żabia) i SP 46 (ul. Szamotowa) oraz Zespole Szkół im. J. Kochanowskiego.

W dwóch szkołach podstawowych – nr 50 (Starzyńskiego) i 49 (Jesienna)  – wyremontowane zostaną sanitariaty. W SP 49 prace zostaną zakończone do końca września, a w SP 50 będą realizowane do końca sierpnia 2018 roku.

W ramach programu modernizacji świetlic szkolnych poprawi się stan świetlic w szkołach podstawowych nr 12 (ul. Warszawska), 26 (ul. Rakowska) i 34 (ul. Dąbrowskiej) oraz w Zespole Szkół nr 15 (obecnie SP nr 19). Na prace złoży się wymiana instalacji elektrycznych i centralnego ogrzewania, a także malowanie, cyklinowanie i wymiana podłóg. Prace zakończą się na przełomie września i października. Ponadto w Zespole Szkół im. Wł. Biegańskiego (ul. Dąbrowskiego) kosztem ok. 360 tys. zł odnawiana jest elewacja  – prace planowo zakończą się do końca września.

W ramach zadań prowadzonych przez Wydział Inwestycji UM, rozpoczynają się termomodernizacje dwóch miejskich przedszkoli – nr 6 (Sosnowa) i 20 (Wierzbowa). Na prace będzie się składać m.in. izolacja i ocieplenie ścian budynku oraz wymiana drzwi zewnętrznych. Przy okazji zostaną tam ułożone nowe chodniki. Roboty, których koszt zamknie się kwotą około 840 tys. zł, zakończą się z końcem listopada.

Trwa również duży projekt termomodernizacji budynków oświatowych dofinansowany przez UE. Jego wartość to ponad 30 mln zł. Wkrótce skorzystają z niego budynki SP nr 53, SP nr 50, SP nr 8, SP nr 48, SP nr 49, SP nr 52 oraz budynek Bursy Miejskiej przy ul. Legionów. Prace obejmują izolację i docieplenie, a także wymianę stolarki, oświetlenia i centralnego ogrzewania. Cały projekt obejmuje łącznie 11 placówek. Inwestycje w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych i SP 39 zostały już zrealizowane, a prace w SP 31 i 33 weszły w ostatni etap realizacji  – odbiór ma nastąpić jeszcze we wrześniu.

Zakończyła się już budowa boisk wielofunkcyjnych przy SP nr 39 (ul. Kopernika) oraz Zespole Szkół nr 1 (obecnie SP nr 54 przy ul. Kukuczki). Każda z inwestycji kosztowała około 420 tys. zł. Na ukończeniu są  roboty przy budowie kolejnych boisk przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 oraz SP nr 46. Boiska wybudowane będą kosztem około 400 tys. zł każde, a oddane do użytku w październiku. Poza tym przy dwóch szkołach powstaną bieżnie  – przy SP nr 13 (ul. Wręczycka) wokół istniejącego boiska, a przy SP nr 49 bieżnia pojawi się wraz z nowym boiskiem piłkarskim o sztucznej nawierzchni. O obu inwestycjach zdecydowali sami mieszkańcy poprzez głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Oprócz zadań remontowych realizowanych na zlecenie Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM prace wakacyjne w przedszkolach i szkołach wspierane są także ze środków Wydziału Edukacji. Remonty łazienek, podłóg, parkietów, naprawa tynków, wymiana oświetlenia, okien, drzwi, wykładzin, remonty lub wymiany przyłączy i instalacji  – to najczęstszy zakres tych prac.

Tak więc m.in. w MP nr 4 wyremontowano łazienkę dla dzieci 5- letnich, w MP nr 8 podłogi w szatni oraz w 2 salach na I piętrze, naprawiono też popękane tynki w sali w MP nr 9. W MP nr 14 drogę ewakuacyjną wyposażono w oświetlenie, a na klatce schodowej wymieniono dwa okna. W łazienkach w MP nr 15 wymieniono kabiny, instalację wodno-kanalizacyjną, umywalki, baterie łazienkowe i grzejniki. W MP nr 20 na grzejnikach zamontowano głowice termostatyczne. W MP nr 33 wykonano naprawę, cyklinowanie i malowanie parkietu na holu, a ściany i sufit na klatce schodowej zagipsowano i pomalowano. W MP nr 42 wykonano renowację parkietu w sali dzieci 3-letnich, a w budynku MP nr 36 wymieniono oświetlenie w salach zajęć.

W SP nr 11 wyremontowano ciąg komunikacyjny od parteru do II pietra. W SP nr 36 wymieniono lampy w 4 salach. W kuchni szkolnej SP nr 32 wymieniono instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną oraz glazurę. SP nr 49 przeszła remont łazienki na parterze w zakresie wymiany armatury, drzwi, instalacji wodno-kanalizacyjnej i płytek.

Czasami inwestycje nie dotyczyły pomieszczeń, z których korzystają uczniowie, ale ważnej infrastruktury budynków. Tak więc w kotłowni SP nr 29 zamontowano drzwi przeciwpożarowe, w SP nr 46 wymieniono pompę do cyrkulacji i wyremontowano instalację elektryczną, w SP nr 39 wykonano kapitalny remont przyłącza gazu do kuchni, a w Gimnazjum nr 16 (obecnie SP nr 16) remont instalacji elektrycznej. Remont rozdzielni elektrycznych na parterze i I piętrze wykonano w budynku Zespół Szkół nr 2 (obecnie SP nr 15). Wymieniono tam też podłogę. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 położono płytki na podłogach i ścianach węzła kuchennego, a w Zespole Szkół nr 15 wyremontowano instalację elektryczną w kuchni szkolnej.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 wymieniono wykładziny w dwóch salach lekcyjnych. Łazienka Gimnazjum nr 5 (obecnie VIII LO Samorządowego) została dostosowana do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Wykonano tam też remont pokoju nauczycielskiego. Kompleksowy remont pracowni historycznej zrealizowano w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego.

W Zespole Szkół Przemysłu Mody i Reklamy wymieniono instalację elektryczną z osprzętem i oprawy oświetleniowe w pokoju nauczycielskim i na korytarzu I piętra. Natomiast w Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego przebudowano drogi przeciwpożarowe.

Łączny koszt tych wszystkich prac to nieco ponad 395 tys. zł.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły