Doczekaliśmy się! Rusza budowa parku wodnego

21.08.2018

Doczekaliśmy się! Rusza budowa parku wodnego

O tym obiekcie wielu mieszkańców Częstochowy marzyło od dawna. Po wielu latach oczekiwań, budowa parku wodnego stała się faktem. Budowa obiektu sportowo-rekreacyjnego, który powstanie przy ulicy Dekabrystów 45, pochłonie ponad 51 milionów złotych.

– Rok po podpisaniu umowy i przeprowadzeniu prac projektowych, przekazujemy plac budowy – cieszył się prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Ta inwestycja była bardzo oczekiwana przez mieszkańców miasta i regionu. Przy różnych ankietach i analizach była podnoszona jako jedna z ważniejszych i potrzebnych. Częstochowianki i częstochowianie zasługują na to, aby mieć taki obiekt. Dzięki niemu nie będą musieli nigdzie wyjeżdżać, aby aktywnie spędzić czas w swoim mieście – zaznaczał.

Inwestycja polegać będzie na rozbudowie istniejącej pływali letniej o budynek  z basenami krytymi wraz z przebudową istniejących dróg oraz budową parkingów. Ma on powstać w południowej części działki od strony  ulicy  Dekabrystów. Zajmie część terenów zielonych wykorzystywanych do tej pory jako  plaża,  plac zabaw dla dzieci oraz boisko do plażowej piłki nożnej i siatkowej.  Pływalnia letnia  wraz z nowo wybudowanym budynkiem basenów krytych stanowić  będzie jeden  kompleks sportowo-rekreacyjny, połączony przez system, który  zapewni klientom  możliwość korzystania w sezonie letnim, zarówno z basenów  krytych, jak i odkrytych. – Firma dokonująca analizy lokalizacji parku wodnego w naszym mieście, zarekomendowała właśnie miejsce przy ulicy Dekabrystów. Jest ono doskonale skomunikowane – w pobliżu mamy linię tramwajową, linie autobusowe, sieć dróg miejskich – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Budynek Parku Wodnego – o prostej bryle i płaskim dachu – będzie miał trzy kondygnacje oraz podpiwniczenie, w którym znajdzie się 46 miejsc parkingowych – z 227 łącznie planowanych. Usytuowany będzie dłuższym bokiem równolegle do ul. Dekabrystów. Kształt budynku i jego lokalizacja umożliwi pozostawienie maksymalnie dużych powierzchni plażowych między nim a istniejącą Pływalnią Letnią. Hala basenowa powstanie po południowo-zachodniej stronie budynku Parku Wodnego. Planowane w niej obszerne przeszklenia zapewnią dobre, naturalne oświetlenie oraz rozległe widoki na przyległy teren. W centrum hali basenowej znajdzie się niecka rekreacyjna z atrakcjami wodnymi. Wydzielono także mniejsze strefy – dziką i leniwą rzekę, grotę sztucznej fali, część ze sztuczną falą wytwarzaną za pomocą kuli, strefę z masażami pod- i nawodnymi oraz gejzerami powietrznymi, a także strefę relaksu z leżankami i ławeczkami z masażem. W pobliżu niecki rekreacyjnej zaplanowano baseny z hydromasażem oraz miejsca wypoczynku na leżakach. Nie zabraknie strefy z brodzikiem dla dzieci.

Na parterze budynku znajdą się punkty kasowe oraz szatnie wyposażone w 227 szafek dla 554 osób, 20 przebieralni (w tym jedna dla osób niepełnosprawnych) oraz dodatkowo 2 szatnie dla grup zorganizowanych (łącznie 105 osób) i 3 przebieralnie (w tym jedna dla osób niepełnosprawnych).

Na piętrze zlokalizowano z kolei strefę spa, a także taras relaksacyjny z placem zabaw oraz część gastronomiczną – z barem ,,suchym” i ,,mokrym” – na antresoli. Strefa spa obejmie pomieszczenia odnowy biologicznej – saunę suchą fińską, biosaunę z solą, łaźnię kamienną i rzymską, caldarium (czyli odmianę łaźni parowej z nieco niższymi temperaturami), saunę 4 żywiołów, grotę lodową, saunę ,,infrared” (z promiennikami podczerwonymi zamiast pieca), grotę solną, basenik schładzający, basen solankowy czy – obecne w wielu kompleksach spa – prysznice „atrakcji i doznań” z rozmaitymi programami kąpieli, którym towarzyszą efekty świetlne oraz odgłosy natury. – Przeprowadziliśmy niezbędne analizy, wizytowaliśmy różne miasta, wsłuchiwaliśmy się w opinie specjalistów. Chcieliśmy, aby nasz obiekt był najnowocześniejszy i zawierający najwięcej nowinek technicznych – tłumaczył Jarosław Marszałek, zastępca prezydenta. – Mamy możliwość rozbudowy obiektu. Gdy będzie taka potrzeba, będzie można dodać nowe atrakcje. Staraliśmy się, już na etapie projektowania, aby miejsce było przyjazne każdej grupie wiekowej – od najmłodszych, przez młodzież i osoby w średnim wieku, a na seniorach kończąc – dodał.

Miastu zależało na tym, aby koszty utrzymania obiektu były możliwie, jak najniższe. Park ma być energooszczędny. Podstawowym źródłem ciepła ma być agregat kogeneracyjny gazowy. Ma on wytwarzać jednocześnie ciepło i prąd.

W przetargu na realizację inwestycji zwyciężyło konsorcjum dwóch częstochowskich firm – “Przemysłówki” i “Karbud” przy współpracy z pracownią architektoniczną “Dominiczak Piotr & Szczuraszek Mariusz” z Ostrowa Wielkopolskiego. – Nie mamy zbyt wiele czasu. Została nam właściwie końcówka bieżącego roku i cały przyszły. Rok 2020 chcemy poświęcić na ostatnie szlify. Od jutra zabieramy się do pracy. Możemy zapewnić, że realizacja przebiegnie rzetelnie i w terminie – zaznaczył Andrzej Stępień przedstawiciel głównego wykonawcy inwestycji, czyli częstochowskiej „Przemysłówki”.

Według wstępnych szacunków inwestycja miała pochłonąć 58 milionów złotych. Tyle też zabezpieczono na ten cel w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Ostatecznie jednak, konsorcjum firm, które wygrało przetarg, szacuje, że zadanie pochłonie 51 mln 537 tys. zł. Planowany termin zakończenia budowy to 26 czerwca 2020 roku.

    

  • kg
  • zdj. kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły